Bogdanka się tanio nie sprzeda

Inwestorzy instytucjonalni w ogóle nie odpowiedzieli w piątek na ogłoszone przez czeską firmę New World Resources wezwanie do sprzedaży akcji Bogdanki - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do transakcji. Zapisy są przyjmowane od piątku do poniedziałku.

Inwestorzy instytucjonalni w ogóle nie odpowiedzieli w piątek na ogłoszone przez czeską firmę New World Resources wezwanie do sprzedaży akcji Bogdanki - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do transakcji. Zapisy są przyjmowane od piątku do poniedziałku.

Na początku października koncern NWR wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Bogdanki.

"Instytucje, które pracują przy wezwaniu Bogdanki oceniają piątek jako katastrofę i nie widzą szans na przekroczenie progu nawet 50 proc. akcji Bogdanki" - powiedziała PAP nieoficjalnie osoba związana z transakcją.

Akcjonariusze NWR zgodzili się podczas środowego walnego zgromadzenia na przejęcie Bogdanki i emisję akcji. Koncern NWR ogłosił, że po planowanej fuzji obu firm chce stać się liderem wydobycia węgla w Europie Środkowej. Bogdanka miałaby być platformą do dalszych przejęć w tym regionie. Wezwanie dojdzie do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki. NWR zaoferował za jedną akcję 100,75 zł.

Reklama

Tydzień temu minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że patrząc tylko od strony biznesowej, trudno się spodziewać pozytywnych odpowiedzi na wezwanie koncernu NWR do sprzedaży akcji Bogdanki. "Jestem spokojny o Bogdankę. Obserwuję to wezwanie. To jest normalna gra na rynkach kapitałowych. (...) Pytanie, czy akcjonariuszom opłaca się sprzedawać te akcje" - mówił. Przypomniał, że głównymi akcjonariuszami Bogdanki są Otwarte Fundusze Emerytalne. Podkreślił, że nie chce ingerować w ich prawo własności, ale z publikacji prasowych na ten temat wnioskuje, że odpowiedzi na wezwanie NWR nie będzie.

"Patrząc tylko od strony biznesowej, trudno się spodziewać pozytywnych odpowiedzi. Otwarte Fundusze Emerytalne reprezentują swoich klientów, reprezentują przyszłych emerytów. Czy można sobie wyobrazić lepszy biznes dla polskich emerytów niż posiadanie akcji Bogdanki? Uważam, że nie ma lepszego biznesu dzisiaj w Polsce" - powiedział Grad. Według niego, wezwanie NWR jest także "próbą" dla OFE, by pokazać na rynku, a także swoim klientom, że "myślą biznesowo", żeby budować silną pozycję kapitałową.

O tym, że Skarb Państwa nie odpowie na ogłoszone przez New World Resources wezwanie, mówił również w czwartek wiceminister skarbu Jan Bury. "Skarb Państwa ma 2,3 proc. akcji Bogdanki, my na pewno nie odpowiemy na to wezwanie złożone przez NWR. Dla OFE jest to test, czy są inwestorem długoterminowym. Wierzymy, że akcje spółki Bogdanka będą jeszcze rosły" - podkreślił Bury.

Bogdanka jest najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego. Jej zysk netto za 3 kwartały br. wyniósł prawie 193 mln zł. Zarząd spółki sprzeciwia się próbie przejęcia przez NWR, wskazując na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych. Przeciwne przejęciu są również związki zawodowe.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wezwanie | NEW | New World | bogdanka | PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »