Reklama

​Ceny gazu w Europie na trzymiesięcznym minimum

Ceny gazu w Europie spadają o ponad 4 proc. i są na najniższym poziomie od 3 miesięcy po wzroście zapełnienia zapasów paliwa w magazynach na Starym Kontynencie do poziomów bliskich normy. Kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) zniżkują o 4,3 proc. do 84,11 euro za MWh, po spadku wcześniej o 5,6 proc. - informują traderzy. To najniższe notowania gazu w Europie od początku wojny Rosji na Ukrainie.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

 Zapasy gazu w magazynach w Europie zbliżają się do poziomów bliskich normie, a kraje UE spieszą się z ich wypełnianiem dążąc do zmniejszenia swojej zależności od Rosji, głównego dostawy gazu do krajów regionu.

 "Magazyny gazu zapełniają się powoli, ale pewnie" - powiedział minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. "Robimy postępy, ale osiągnięcie niezależności energetycznej, jeśli chodzi o gaz, potrwa nieco dłużej, bądźmy co do tego szczerzy" - dodał.

Reklama

Habeck wskazał, że Niemcy zmniejszyły swoją zależność od rosyjskiego gazu do 35 proc. z 55 proc. notowanych przed rozpoczęciem wojny Rosji na Ukrainie.

Tymczasem Rosja odcięła pod koniec ub. tygodnia dostawy gazu do Finlandii po pogorszeniu stosunków pomiędzy krajami w związku z decyzją Helsinek o przystąpieniu Finlandii do sojuszu obronnego NATO.

 Wcześniej dostawy rosyjskiego gazu wstrzymano do Polski i Bułgarii z powodu sporu o walutę, w jakiej należy dokonywać płatności. Rosja zapowiedziała, że będzie wstrzymywać dostawy swojego paliwa do tych państw do czasu, aż oba kraje zgodzą się na żądania Moskwy dotyczące zapłaty za gaz w rublach.

GAZ ZIEMNY

6,17 -0,07 -1,06% akt.: 24.06.2022, 22:59
  • Max 6,34
  • Min 6,02
  • Stopa zwrotu - 1T -11,98%
  • Stopa zwrotu - 1M -30,52%
  • Stopa zwrotu - 3M 14,05%
  • Stopa zwrotu - 6M 69,97%
  • Stopa zwrotu - 1R 80,41%
  • Stopa zwrotu - 2R 271,69%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »