Reklama

Ceny miedzi w Londynie spadają z powodu kryzysu w strefie euro

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że kryzys zadłużenia w strefie euro pogłębia się - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.582,50 USD za tonę, po spadku o 0,4 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi tanieje w dostawach na lipiec o 0,2 proc. i jest wyceniany po 3,4235 USD.

Ceny miedzi na LME spadły już w tym miesiącu o 10 proc. z powodu obaw, że Grecja może wyjść ze strefy euro i spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach, co ograniczyłoby popyt na metale.

W czwartek kilka niemieckich gazet podało, że w eurolandzie powstają plany awaryjne na wypadek opuszczenia przez Grecję strefy wspólnej waluty po czerwcowych wyborach parlamentarnych w tym kraju.

"Już w poniedziałek w trakcie konferencji telefonicznej grupa robocza sekretarzy stanu w ministerstwach finansów wezwała rządy do przygotowania systemów bankowych na wyjście Grecji ze strefy euro" - podał dziennik "Die Welt".

Reklama

Według "Frankfurter Allgemeine Zeitung" prace nad scenariuszami na wypadek tzw. Grexitu (skrót od słów "Grecja" i "exit" - "wyjście") prowadzi grupa robocza w Europejskim Banku Centralnym, a także w niemieckim Bundesbanku.

Niemiecki Bundesbank ocenił w opublikowanym w środę raporcie, że konsekwencje ewentualnego wstrzymania pomocy finansowej dla Aten byłyby wprawdzie poważne, ale "możliwe do opanowania".

Bank ostrzegł też rządy krajów strefy euro przed złagodzeniem postawionych Atenom warunków otrzymania pomocy finansowej, czego żąda prowadząca w sondażach wyborczych grecka koalicja radykalnej lewicy SYRIZA i jej przywódca Aleksis Cipras. Według niemieckiego banku centralnego ustępstwo na rzecz Grecji podważyłoby wiarygodność unii walutowej oraz znacznie osłabiłoby motywację do odpowiedzialnej polityki reform i konsolidacji w krajach strefy euro.

Po wyborach parlamentarnych w Grecji, które odbyły się 6 maja, nie zdołano sformować koalicji rządzącej, dlatego 17 czerwca odbędą się kolejne wybory.

- W najbliższym czasie nie możemy raczej liczyć na odbicie cen miedzi, bo w Europie jest dużo niepewności związanej z Grecją. Słabną też Chiny - mówi Lelia Kim, trader metali w Tong Yang Securities Inc. w Seulu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »