Chętni wejdą do PAK-u

Krzysztof Żyndul, wiceminister skarbu, powiedział, że w lipcu inwestorzy zainteresowani zakupem 50% akcji ZE PAK będą mogli przyjrzeć się spółce. W elektrowni są już co najmniej cztery zapytania o możliwość przeprowadzenie due diligence.

Krzysztof Żyndul, wiceminister skarbu, powiedział, że w lipcu inwestorzy zainteresowani zakupem 50% akcji ZE PAK będą mogli przyjrzeć się spółce. W elektrowni są już co najmniej cztery zapytania o możliwość przeprowadzenie due diligence.

Ministerstwo Skarbu Państwa w ramach sprzedaży akcji w sprywatyzowanych już firmach ma zamiar pozbyć się pakietu dającego 50% w kapitale Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ma to zrobić w porozumieniu z Elektrimem - inwestorem strategicznym PAK-u.

MSP jest "za", ale...

Co najmniej czterech inwestorów zainteresowanych wielkopolską elektrownią już pytało jej zarząd o możliwość przeprowadzenia badania. Ta uzależniła swoją decyzję od zgody MSP. - Niezwłocznie po zamknięciu finansowania Pątnowa II inwestorzy zainteresowani kupnem 50-proc. pakietu będą mogli przeprowadzić w ZE PAK badanie. Ewentualna transakcja na pewno nie jest możliwa w tym roku - powiedział Krzysztof Żyndul, wiceminister skarbu państwa. Zainteresowanie badaniem ZE PAK wyrażają czeski potentat CEZ oraz szwedzki Vattenfall. Mówi się też o RWE oraz Electrabelu.

Reklama

Elektrim tak jak MSP?

Potencjalni inwestorzy od ponad miesiąca ślą też zapytania do Elektrimu, któremu jednak nie spieszy się ze sprzedażą. - Dziś jest to przedwczesne. Priorytetem jest wznowienie inwestycji Pątnów II. Wszystkie decyzje dotyczące ewentualnego inwestora będziemy podejmowali w porozumieniu ze Skarbem Państwa. Tego samego oczekujemy ze strony MSP - twierdzi Ewa Bojar, rzecznik prasowy Elektrimu.

Koniec czerwca tuż-tuż

Pozostaje jednak pytanie, co w przypadku, gdy Pątnów II nie uzyska finansowania. Ostateczny termin na zdobycie środków mija bowiem z końcem czerwca. - Według mojej najlepszej wiedzy, finansowanie będzie zgodnie z terminem. Jeżeli tak się nie stanie, to porozumienie z Elektrimem nie wejdzie w życie. Uznamy, że nie wypełnił on umowy prywatyzacyjnej, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z takiego stanu rzeczy - kończy K. Żyndul. Oznacza to dotkliwe finansowe kary dla warszawskiego holdingu.

Michał Śliwiński

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: 50+ | chętni | Paki | inwestorzy | MSP | PAKA | skarbu | zapytania | wiceminister
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »