Ciech liczy na sodę

Ciech jest nadal zainteresowany zwiększeniem potencjału wytwórczego w branży sodowej poprzez przejęcia spółek zagranicznych - poinformował w czwartek dziennikarzy Mirosław Kochalski, prezes Ciechu.

Ciech jest nadal zainteresowany zwiększeniem  potencjału wytwórczego w branży sodowej poprzez przejęcia spółek  zagranicznych - poinformował w czwartek dziennikarzy Mirosław  Kochalski, prezes Ciechu.

Nadal jesteśmy zainteresowani biznesem sodowym i żadnej szansy nie zostawimy pasywnie - powiedział Kochalski. Zapytany, czy Ciech byłby zainteresowany odkupieniem od inwestora finansowego pakietu zakładu sodowego w Magdeburgu powiedział: "nie wykluczamy żadnej możliwości".

Niedawno Ciech poinformował, że nie udało mu się przejąć zakładu w Magdeburgu, który został kupiony przez inwestora finansowego. Prezes nie chciał powiedzieć, które spółki mogłyby zostać w najbliższej przyszłości wystawione na sprzedaż i które mogłyby znaleźć się w orbicie zainteresowań Ciechu. Jednak na rynku krążą pogłoski, że Ciech analizuje sytuację czterech zakładów.

Reklama

Jednym z nich jest właśnie firma z Magdeburga, która wprawdzie została niedawno przejęta przez nowego inwestora finansowego, jednak być może niedługo będzie on chciał się wycofać z tej inwestycji. Zakład w Magdeburgu ma moce produkcyjne rzędu 450 tys. ton z perspektywą jego zwiększenia do 600 tys. ton.

Kolejny potencjalny obiekt przejęcia sodowego, to zlokalizowana na Ukrainie spółka Krym Soda, której zdolności produkcyjne szacowane są na 600-800 tys. ton z możliwością zwiększenia do 1,2 mln ton. Ciech mógłby być też zainteresowany zakładem Ocna Mures, który jest zlokalizowany w Rumunii i został wcześniej kupiony przez hinduskich inwestorów, którzy z Ciechem przegrali zmagania o kupno rumuńskiej Govory.

Nie wiadomo jednak, czy Hindusi będą chcieli się pozbyć swoich aktywów. Możliwe, że zdecydują się na agresywną konkurencję z Govorą. Obecnie moce produkcyjne rumuńskiego Ocna Mures są szacowane na 300 tys. ton. Ciech może też rozważać przejęcie fabryki sody - Nova Carb we Francji.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: przejęcia | soda | sód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »