Co dalej z wielką inwestycją? Grupa Azoty rozważa scenariusze

Grupa Azoty rozważa wzmocnienie kapitałowe spółki realizującej Polimery Police - poinformował w środę wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski. Chodzi o głośną inwestycję - nowy kompleks chemiczny grupy. Jej ukończenie od dawna się przedłuża, a Azoty musiały już kilkukrotnie negocjować z pożyczkodawcami spłatę zadłużenia zaciągniętego na jej budowę. Jak dodał Skolimowski, kolejne inwestycje grupy będą uzależnione od rozmów z bankami.

Ważą się dalsze losy Polimerów Police. To wielka, warta ok. 1,8 mld dolarów inwestycja Grupy Azoty, czyli jednej z największej firm chemicznych w Europie. 33 proc. udziałów w Grupie Azoty ma Skarb Państwa. 

Poliery Police miały być sztandarowym projektem grupy, przynoszącym jej znaczące zyski. Zakład uroczyście otwarto w ubiegłym roku - przy udziale przedstawicieli poprzedniego rządu. Ale inwestycji do tej pory nie ukończono, nie generuje ona więc jeszcze oczekiwanych zysków. Tymczasem jej wykonawca domaga się większych środków, a pożyczkodawcy spłaty zobowiązań. Szerzej o sytuacji pisaliśmy między innymi w tym artykule.

Reklama

Strata na kilkaset milionów. I tak jest lepiej niż było

Polimery Police są jednym z czynników, które obecnie ciąża Grupie Azoty. Spółka podała w środę wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku. Grupa wypracowała w tym okresie skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 3,4 mld zł i wynik EBITDA w wysokości minus 50 mln zł. Wyniki są zgodne z szacunkowymi wynikami finansowymi z 21 maja. Strata netto spółki wyniosła 333 mln zł. 

W porównaniu do I kwartału roku ubiegłego strata netto spadła o 222 mln zł, strata na działalności operacyjnej zmniejszyła się o 337 mln zł, a przychody ze sprzedaży spadły o niemal 500 mln zł.

- Od końca marca wdrażamy rozwiązania, których celem jest zapewnienie płynności finansowej, optymalizacja produkcji, ale również zakończenie inwestycji Polimery Police. Prowadzimy rozmowy z naszymi partnerami biznesowymi i poszukujemy rozwiązań, dzięki którym będziemy mogli mówić o stabilnej sytuacji grupy i odpowiadaniu na wyzwania, jakie stoją przed europejską branżą chemiczną - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes spółki Andrzej Skolmowski.

Co dalej z Polimerami Police? Spółka "analizuje różne warianty"

Skolmowski był pytany o kwestię Polimerów podczas środowej konferencji wynikowej. Zapytany, czy Grupa Azoty rozważa sprzedaż udziałów w spółce Grupa Azoty Polyolefins odpowiedzialnej za inwestycję, oparł, że zarząd analizuje możliwość wzmocnienia kapitałowego. "Jesteśmy na etapie analizowania różnych wariantów" - dodał.

Nowy zarząd Grupy Azoty "intensywnie" pracuje nad planem restrukturyzacyjnym, który musi uzgodnić z instytucjami finansującymi działalność spółki - wskazał także Skolmowski. Dodał, że wielkość nakładów inwestycyjnych grupy będzie więc zależała od obustronnych uzgodnień. "To będzie związane z naszymi uzgadnianymi i zależne od możliwości finansowania tych inwestycji" - zaznaczył.

Przypomniał, że 2 lutego grupa zawarła umowę stabilizującą z instytucjami finansującymi. Do umowy podpisano aneks. "Wydłużenie limitów finasowania spółki zgodnie z porozumieniem obowiązywało do 28 maja roku. Jesteśmy w trakcie finalizacji negocjacji w celu wydłużenia umowy na kolejny okres" - poinformował Skolmowski.

"Na bieżąco wypełniamy wszystkie zobowiązania wynikające z obsługi umów o finansowanie oraz umowy stabilizującej, a dostępne limity umów o finasowanie zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty" - podkreślił.

GRUPAAZOTY

21,1000 -0,2000 -0,94% akt.: 21.06.2024, 17:51
  • Otwarcie 21,3000
  • Max 21,6200
  • Min 21,0200
  • Kurs odniesienia 21,3000
  • Suma wolumenu 259 485
  • Suma obrotów 5 495 120,9200
  • Widełki dolne 19,1700
  • Widełki górne 23,4200
Zobacz również: PCCROKITA POLICE POLWAX

Spółka wyjaśniła, że zawarcie aneksu zapewnia jej dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań, by anulować lub zredukować dostępne limity umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z umów o finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Azoty | spółki skarbu państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »