Comarch informatyzuje dane przestrzenne w województwie lubelskim
Samorząd Województwa Lubelskiego uruchomił Regionalną Infrastrukturę Informacji Przestrzennej, która zapewnia powszechny dostęp do danych przestrzennych. Teraz każdy mieszkaniec, który ma dostęp do internetu, może swobodnie wyszukiwać i przeglądać informacje o działkach, przebiegu dróg czy też lokalizacji inwestycji.
System został uruchomiony 1 czerwca tego roku i jest realizowany przez samorząd w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jest to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce, ale zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród innych samorządów. Projekt został zrealizowany przy współpracy z firmą Comarch, która była odpowiedzialna za stronę informatyczną.
Głównym założeniem Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej było zapewnienie mieszkańcom dostępu do aktualnych zbiorów danych przestrzennych za pomocą przeglądarki internetowej. Korzystając ze stworzonego w ramach projektu Portalu Mapowego, możliwe jest wyszukiwanie oraz bezpłatne przeglądanie zgromadzonych danych przez wszystkich zainteresowanych.
Z informacji mogą korzystać również instytucje, organizacje oraz przedsiębiorstwa, które prowadzą na terenie województwa wiele inwestycji, w tym projektów infrastrukturalnych. System dostarczy im wiarygodnej i aktualnej informacji o stanie obiektów, które zostały wprowadzone do bazy. Na portalu mapowym, bez potrzeby wizyty w urzędzie, można sprawdzić, jak nieruchomość została ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego, o ile gmina już go uchwaliła czy też którędy przebiegają drogi i co znajduje się w najbliższym sąsiedztwie.
Architekturę systemu opracowano w taki sposób, aby każda wprowadzana przez urząd zmiana była też aktualizowana na portalu mapowym i była dostępna dla obywateli w jednym miejscu. Informacje dotyczą między innymi: ochrony środowiska, planowania przestrzennego, zdrowia, kultury, dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych a także terenów inwestycyjnych.
- Wdrożenie systemu informatyzacji w województwie lubelskim pokazuje jak właściwie uporządkowane dane przestrzenne mogą przyczynić się do usprawnienia pracy oraz poprawy jakości usług organów administracji publicznej, co w efekcie przekłada się na rozwój gospodarczy regionu - mówi Paweł Prokop, wiceprezes zarządu Comarch.
Unikalnym w skali kraju produktem jest aplikacja do zarządzania wojewódzkim zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Umożliwia ona pozyskiwanie materiałów z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego wszystkim zainteresowanym podmiotom oraz obsługę jednostek wykonawstwa prac geodezyjnych i kartograficznych. Dotychczasową tradycyjną długotrwałą obsługę w tzw. okienku zastąpiono szybką i sprawną obsługą przez internet.
W ramach projektu powstały również rozwiązania dla pracowników Biura Geodezji i Wojewódzkiego Biura Geodezji, tj. aplikacja do obsługi zadań urządzeniowo-rolnych i aplikacja wspomagająca realizację prac scaleniowych. Aplikacja do obsługi zadań urządzeniowo-rolnych (MOZUR), wspomaga pracowników Biura Geodezji w przeprowadzaniu analiz w zakresie zapotrzebowania na prace scaleniowe na terenie województwa oraz w procesie planowania tych prac. Aplikacja pozwala również na tworzenie oraz aktualizowanie programu prac scaleniowych, z uwzględnieniem podstawowej i rezerwowej listy obiektów scaleniowych.
Aplikacja wspomagająca realizację prac scaleniowych (MUR) to natomiast aplikacja, z której będą korzystali pracownicy Wojewódzkiego Biura Geodezji w Lublinie. Wykonawcy prac scaleniowych otrzymali kompleksowe rozwiązanie, które umożliwia przeprowadzenie całego procesu scaleniowego za pomocą jednego narzędzia. Dzięki temu na każdym etapie prowadzonych prac Wykonawcy mają pewność co do spójności, poprawności i aktualności danych, a obsługa całego procesu scaleniowego w znacznym stopniu została skrócona.
Realizacja Projektu Budowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej jest skutkiem implementacji na gruncie prawa polskiego Dyrektywy INSPIRE (Infrastructure for Spacial Information in Europe) Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Założenia Dyrektywy stanowią, iż informacje, które posiadają organy administracji powinny być pozyskiwane tylko raz, utrzymywane na właściwym (jednym) poziomie, a dostęp do ich wyszukiwania i przeglądania powinien być nieograniczony.
Wartość projektu wyniosła 14 mln złotych, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych a pozostała część to wkład własny samorządu.
Opr. MD