Czarna polewka dla Rosjan

Acron podtrzymuje chęć uczestnictwa w procesie prywatyzacji Azotów Tarnów, mimo że resort skarbu ocenił, iż pozytywna odpowiedź na wezwanie tej grupy na akcje Tarnowa zagrozi realizacji ogłoszonej nowej strategii spółki - poinformował Acron w komunikacie prasowym.

- (...) mimo sygnałów wysyłanych na rynek przez MSP, kontynuujemy nasze wezwanie na akcje Azotów Tarnów. Uważamy, że jako inwestor strategiczny możemy zapewnić długofalowe korzyści zarówno polskim spółkom z grupy, jak i wszystkim ich akcjonariuszom. Podtrzymujemy zatem chęć uczestnictwa w procesie prywatyzacji spółki - napisał Acron w komunikacie.

Zdaniem Acronu stanowisko przedstawiane przez MSP pokazuje brak konsekwencji ze strony resortu, gdyż wezwanie stanowi odpowiedź na Plan Prywatyzacji na lata 2012-2013 i nastąpiło po wielokrotnych publicznych zaproszeniach MSP oraz konsultacjach z resortem, które wtedy podtrzymywało swoje zainteresowanie pozyskaniem strategicznego inwestora dla Grupy Azoty-Tarnów.

Reklama

- Obecnie jesteśmy informowani, że MSP odrzuca możliwość pozytywnej odpowiedzi na wezwanie Acronu, ponieważ uniemożliwiłoby to realizację uaktualnionej strategii grupy, zakładającej samodzielny rozwój. Zupełnie nie zgadza się to z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicieli MSP, jak też i najnowszą wypowiedzią ministra Rafała Baniaka, który wskazuje na możliwość kolejnego wezwania - dodano.

Acron odrzuca argument MSP, że sukces wezwania mógłby mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów polskiego rynku chemicznego. Zdaniem rosyjskiej spółki oznacza to de facto decyzję o odrzuceniu możliwości sprzedaży udziałów w polskich spółkach chemicznych także innym strategicznym inwestorom.

Acron ocenił opublikowaną w środę strategię Azotów Tarnów, jako dokument "bardzo ogólny, lakoniczny i nie odpowiadający na wyzwania i zagrożenia jakie mogą się pojawić w branży w następnych latach".

-Naszym zdaniem jedynym rozwiązaniem, które zapewni konkurencyjność Azotów Tarnów w dłuższym okresie, jest wsparcie inwestora strategicznego, takiego jak my - z bazą surowcową i globalną skalą i doświadczeniem. Taki jest rynek, który wymaga od producentów konsolidacji - dodano.

Ministerstwo Skarbu Państwa podało w środę, że pozytywna odpowiedź na wezwanie Grupy Acron na akcje Azotów Tarnów zagrozi realizacji nowej strategii spółki.

Resort poinformował również, że "pozytywna odpowiedź na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT (...) mogłaby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców".

Z kolei wiceminister skarbu, Rafał Baniak, powiedział dziennikarzom, że w najbliższym czasie niewykluczone jest kontrwezwanie na Azoty Tarnów.

Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, w maju wezwała do sprzedaży 41.550.037 akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na WZ. Zapisy w wezwaniu rozpoczęły się 6 czerwca i potrwają do 22 czerwca.

Nie dojdzie do sprzedaży Tarnowa Acronowi

Z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa skarbu oraz zarządu Azotów Tarnów wynika, że nie dojdzie do transakcji sprzedaży Tarnowa rosyjskiej firmie Acron - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceminister skarbu Rafał Baniak.

- Z wypowiedzi ze strony MSP, jak i ze strony zarządu Tarnowa, który przedstawił właśnie strategię rozwoju dla spółki, jasno wynika, że do tej transakcji nie dojdzie - powiedział wiceminister, odpowiadając na pytanie posłów dotyczące wezwania Acronu na Tarnów.

Tymczasem Acron podtrzymuje chęć uczestniczenia w procesie prywatyzacji Azotów Tarnów, mimo sygnałów wysyłanych na rynek przez MSP, które sceptycznie wypowiadało się o transakcji.

Azoty Tarnów zakładają docelowo w strategii na lata 2012-2020 marżę EBIT na poziomie ponad 8 proc. i marżę EBITDA na poziomie ponad 14 proc. Obszarem największej aktywności w tym okresie ma być segment nawozów mineralnych. Spółka jest zainteresowana przejmowaniem podmiotów w kraju i za granicą.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »