Reklama

Decyzja MAP jest dla nas niezrozumiała, szokująca i łamie długo budowane wzajemne zaufanie i spokój społeczny - związkowcy z Tauron Wydobycie

Związkowcy ze spółki Tauron Wydobycie chcą rozmawiać o gwarancjach pracowniczych w związku z planowanymi przekształceniami w spółce i żądają pilnego spotkania z wicepremierem, szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem.

W ubiegłym tygodniu MAP w imieniu Skarbu Państwo złożyło Grupie Tauron (TPE, GPW) ofertę przejęcia 100 proc. akcji Tauronu Wydobycie za symboliczną złotówkę.

"Decyzja łamie tak długo budowane wzajemne zaufanie i spokój społeczny"

"Decyzja MAP jest dla nas niezrozumiała, szokująca i łamie tak długo budowane wzajemne zaufanie i spokój społeczny" - napisali do wicepremiera Sasina reprezentanci działających w spółce organizacji należących do trzech central związkowych: NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych. "Podkreślamy, że jedynym gwarantem spokoju społecznego są działające w naszej Spółce Reprezentatywne Organizacje Związkowe, a doniesienia medialne ostatnich dni wprowadzają wielki niepokój w grupie ponad siedmiu tysięcy pracowników obszaru wydobycia, nad którym w razie eskalacji może być trudno zapanować" - dodali związkowcy.

Reklama

Brak konsultacji

Autorzy listu zaznaczyli, że sam fakt przekazania spółki do Skarbu Państwa nie jest dla nich zaskoczeniem. Wątpliwości i obawy pracowników budzi czas i warunki przekształcenia, które nie były konsultowane ze stroną społeczną - wskazali. Przypomnieli też, że jednym z warunków przekazania spółki do Skarbu Państwa było jej całkowite oddłużenie.

TAURONPE

2,3470 -0,0530 -2,21% akt.: 23.09.2022, 17:51
  • Otwarcie 2,3700
  • Max 2,3980
  • Min 2,3020
  • Kurs odniesienia 2,4000
  • Suma wolumenu 1 227 802
  • Suma obrotów 2 866 825,6050
  • Widełki dolne 2,1330
  • Widełki górne 2,6070
Zobacz również: BOGDANKA CEZ ENEA

"Zadłużenie to powstało nie z powodu złego zarządzania firmą, ale poprzez sprzedaż surowca do energetyki Tauron Polska Energia po zaniżonych cenach. Jako spółka córka nie mogliśmy się przeciwstawiać takim praktykom ze strony właściciela, który narzucał nam takie, a nie inne ceny. Przykładem jest obecna sytuacja, gdzie do elektrowni Tauron Polska Energia sprzedajemy węgiel po 25 zł za GJ i jest to cena gwarantowana tylko na miesiąc wrzesień. Natomiast na rynku zewnętrznym elektrownie płacą od 45 do 50 zł za GJ. Na rynkach ARA ta cena jest jeszcze wyższa" - napisali związkowcy.

Były zapewnienia

Przypomnieli również, że kilkakrotnie otrzymali od MAP zapewnienie, iż proces zmian właścicielskich w spółce będzie przeprowadzony dopiero po notyfikacji przez Komisję Europejską umowy społecznej w sprawie transformacji sektora. "Domagamy się podpisania przez Pana Premiera jako przyszłego właściciela akcji i zarazem odpowiedzialnego za sektor górniczy oraz zarząd Tauron Polska Energia +umowy społecznej+ obejmującej wszystkich pracowników Tauron Wydobycie i Spółki Usług Górniczych, dającej gwarancje pracownicze w tak trudnych i niepewnych co do przyszłości czasach (...) Zatem domagamy się pilnego spotkania w celu omówienia szczegółów jej zawarcia" - podsumowali związkowcy.

Tauron Wydobycie jest największym po Polskiej Grupie Górniczej producentem węgla energetycznego w Polsce. Zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w kopalniach: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Spółka posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Porządkowanie aktywów

Oferta Skarbu Państwa dotyczy nabycia 36 051 078 akcji spółki Tauron Wydobycie, teraz należących do firmy Tauron Polska Energia - lidera Grupy Tauron. To 100 proc. akcji wydobywczej spółki. Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Oferta odkupienia górniczych aktywów Taurona przez Skarb Państwa to kolejny etap porządkowania struktury własnościowej górnictwa węgla kamiennego w kontekście realizowanego od tego roku programu publicznego wsparcia dla tej branży. Wcześniej Państwo odkupiło już od kontrolowanych przez Skarb Państwa firm pakiety akcji Polskiej Grupy Górniczej (PGG), płacąc złotówkę za każdy pakiet - w sumie 7 zł.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W pierwszym półroczu br. produkcja węgla w kopalniach Grupy Tauron wyniosła 2,71 mln ton i była zbliżona do ubiegłorocznej, zaś sprzedaż węgla wzrosła o blisko 18 proc., do 2,77 mln ton. Prawie dwie trzecie swojego zapotrzebowania Tauron pokrył surowcem z trzech własnych kopalń.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »