Jak długo czeka się na paszport? Czy żona może odebrać za męża?
Sezon urlopowy rozkręca się na dobre. Polacy tłumnie ruszają na upragniony wypoczynek i to nie tylko w kraju, ale również za granicą. W przypadku niektórych podróży niezbędny okazuje się paszport. Gdzie można wyrobić ów dokument, jeśli skończyła się jego ważność, ile to kosztuje i czy ktoś może odebrać go za nas? Odpowiadamy.
Jak wynika z informacji podanych na stronie rządowej, wniosek o paszport należy złożyć osobiście. W tym przypadku nie jest możliwe załatwienie sprawy drogą elektroniczną. Rzeczony wniosek należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce (punkty te znajdują się w urzędach wojewódzkich).
Co istotne – interesant powinien przygotować również aktualne, kolorowe zdjęcie zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Potrzebny będzie także ważny paszport, którego obecnie używamy lub dowód osobisty. Nie można zapomnieć również o dowodzie uiszczenia opłaty za paszport. Osoby, którym przysługuje zniżka, powinny wziąć ze sobą dokument, który potwierdza ów fakt.
Dodatkowo zgodnie z informacjami dostępnymi na gov.pl: "Urzędnik może poprosić cię też o inne dokumenty (na przykład o odpis polskiego aktu stanu cywilnego, potwierdzenie obywatelstwa polskiego)".
Wyrobienie paszportu kosztuje 140 zł. Sposób dokonania opłaty może się różnić w zależności od konkretnego punktu paszportowego. Dodatkowe informacje dotyczące tej kwestii można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich.
W niektórych przypadkach można liczyć na pewnego rodzaju zniżkę. W zależności od sytuacji wynosi ona od 50 proc. do nawet 100 proc. Z ulgi mogą skorzystać między innymi uczniowie i studenci, emeryci i renciści, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy osoby z niepełnosprawnościami.
Przeważnie paszport jest gotowy mniej więcej miesiąc po złożeniu wniosku. W trakcie załatwiania sprawy w urzędzie urzędnik może podać orientacyjny termin odbioru dokumentu. To, czy paszport jest gotowy do odbioru, można sprawdzić na stronie rządowej po wpisaniu odpowiedniego numeru wniosku.
W szczególnych sytuacjach można ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego, który da się otrzymać szybciej niż zwykły paszport. Należy jednak zaznaczyć, że tego rodzaju dokument ma krótszy termin ważności – do 365 dni.
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy istnieje możliwość odbioru paszportu za kogoś innego. Okazuje się, że jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej – wówczas dokument może odebrać rodzic lub opiekun prawny.