Do końca września zatrudnienie w Polimeksie ma spaść o kolejne 1200 osób
Polimex kontynuuje wdrażanie działań naprawczych. W ramach procesu restrukturyzacji do końca września zatrudnienie w spółce ma spaść o kolejne 1.200 osób. Rozważne jest zamknięcie spółek, które nie są rentowne i nie rokują prowadzenia rentownej działalności w przyszłości - podał Polimex w komunikacie prasowym.
"Zarząd rozpoczął działania zmierzające m.in. do uproszczenia struktury i zmniejszenia kosztów funkcjonowania grupy. Brane jest pod uwagę m.in. ograniczenie skali działania poprzez zamknięcie spółek celowych, które zakończyły już realizację projektów lub takich, które nie są rentowne i nie rokują prowadzenia rentownej działalności w przyszłości" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Krawczyk p.o. prezesa Polimeksu.
Polimex podał, że równolegle postępuje dopasowywanie liczby zatrudnionych do aktualnej sytuacji ekonomicznej i nowej struktury organizacyjnej.
"Firma nie jest obecnie w stanie zapewnić zatrudnionej grupie pracowników właściwego poziomu prac i zadań do realizacji. Zmniejszanie liczby etatów stało się konieczne dla dostosowania potencjału pracowniczego do bieżących potrzeb spółki, które wynikają z liczby i zakresu realizowanych kontraktów. Zatrudnienie w spółce zmaleje dodatkowo o ok. 1.200 osób w okresie do końca września br." - napisano.
"Zarząd, mając pełną świadomość, że wiąże się to z uszczuplaniem najcenniejszych aktywów spółki jakimi są pracownicy, podjął trudną, lecz konieczną w obecnej sytuacji decyzję w sprawie dalszej redukcji zatrudnienia poprzez wdrożenie II etapu programu zwolnień grupowych. Obejmuje on pracowników zatrudnionych w różnych lokalizacjach i na różnych stanowiskach, w tym w szczególności znaczącą grupę pracowników na stanowiskach nieprodukcyjnych, dyrektorskich i kierowniczych" - dodał Krawczyk.
Przedstawiciele Polimeksu informowali wcześniej, że od sierpnia 2012 r. zatrudnienie w wyniku zwolnień spadło w spółce o 2,2 tys. osób.
Spółka podała, że wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, które nastąpiło na początku kwietnia br., umożliwi zastosowanie w bardziej elastycznych form wynagradzania, lepiej dostosowanych do warunków rynkowych.
Cytowany w komunikacie rzecznik Polimeksu Paweł Szymaniak poinformował, że intensyfikowane są działania zmierzające do zawarcia nowych, rentownych kontraktów. Podał, że oferta konsorcjum, którego liderem jest Polimex, została wybrana do realizacji prac budowlano-montażowych o znaczącej wartości 75 mln zł, w Hucie Miedzi Głogów.
Sprawdź: PROGRAM PIT 2012