Dobre wyniki PGNiG przez rekordowe ceny węglowodorów

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wypracowała 78,4 mld zł przychodów i 4,8 mld zł zysku netto. Wyniki są przede wszystkim pochodną sytuacji na europejskim rynku gazu. Rekordowe notowania węglowodorów wspierały rezultaty z działalności wydobywczej w kraju i zagranicą, gdzie grupa zanotowała znaczący wzrost wolumenów produkcji ropy i gazu. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami podanymi przez spółkę, z wyjątkiem przychodów wyższych od szacowanych o około 1 mld zł - wynika z informacji przekazanych w czwartek przez PGNiG.

- Dzięki dywersyfikacji działalności i źródeł przychodów, Grupa Kapitałowa PGNiG jest w stanie wypracować solidne wyniki finansowe mimo bezprecedensowej sytuacji na rynku gazu ziemnego w Europie. Głównym motorem wzrostu jest nasza działalność wydobywcza, co wynika nie tylko z rekordowych cen surowców, ale także zdecydowanego zwiększenia produkcji gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

Rekordowe ceny gazu

W pierwszym półroczu 2022 r. GK PGNiG miała 78,37 mld zł przychodów, o 214 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Koszty operacyjne wzrosły o 208 proc. proc. rok do roku - do 66,5 mld złotych. Zysk netto GK PGNiG wyniósł 4,84 mld zł i był wyższy niż w tym samym okresie 2021 r. o 99 procent.

Reklama

Wysokie ceny węglowodorów i wzrost wydobycia spowodowały, że segment Poszukiwanie i Wydobycie wypracował aż 89 proc. dodatniego wyniku EBITDA Grupy. W takim ujęciu segmenty Dystrybucja i Wytwarzanie odpowiadały za, odpowiednio, 7 proc. i 4 proc. wyniku. Wkład segmentu Obrót i Magazynowanie był ujemny obniżając EBITDA Grupy PGNiG o 3,6 mld złotych. Rok wcześniej, po sześciu miesiącach, udział poszczególnych segmentów w EBITDA Grupy wynosił: Poszukiwanie i Wydobycie - 53 proc., Dystrybucja - 30 proc., Wytwarzanie - 12 proc., Obrót i Magazynowanie - 5 procent.

- Struktura EBITDA odzwierciedla wpływ wysokich cen węglowodorów na działalność GK PGNiG. O ile sprzyjają one wynikom segmentu Poszukiwanie i Wydobycie, o tyle dla segmentu Obrót i Magazynowanie oznaczają istotny wzrost kosztów i zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Mocne fundamenty biznesowe Grupy Kapitałowej pozwalają nam jednak zabezpieczyć te potrzeby, również z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego - wskazała Waksmundzka-Olejniczak.

GAZ ZIEMNY

2,65 0,04 1,65% akt.: 22.09.2023, 22:56
 • Max 2,68
 • Min 2,60
 • Stopa zwrotu - 1T 0,38%
 • Stopa zwrotu - 1M 3,52%
 • Stopa zwrotu - 3M 1,53%
 • Stopa zwrotu - 6M 19,37%
 • Stopa zwrotu - 1R -63,14%
 • Stopa zwrotu - 2R -44,33%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Poszukiwanie i Wydobycie

W I półroczu 2022 roku przychody segmentu wyniosły 17,63 mld zł i były pięciokrotnie wyższe niż w analogicznym okresie 2021 roku. Wynik EBITDA sięgnął 16,67 mld zł i był sześciokrotnie wyższy niż przed rokiem. O poprawie wyników zdecydowały dwa czynniki - wzrost wydobycia własnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i wysokie notowania węglowodorów.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku GK PGNiG wyprodukowała 3,48 mld m sześc. gazu ziemnego (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy), wobec 2,34 mld rok wcześniej, co oznacza wzrost o prawie 50 procent rok do roku. Wydobycie własne gazu przez GK PGNiG w Norwegii zwiększyło się z 0,39 mld do 1,54 mld m sześc. Wydobycie ropy wzrosło o prawie 21 proc.- z 608 tys. do prawie 739 tys. ton, z czego na złoża norweskie przypadło 429,6 tys. ton wobec 283 tys. ton w I półroczu 2021 roku.

Drugim czynnikiem wpływającym na wyniki segmentu Poszukiwanie i Wydobycie były ceny węglowodorów - średnia arytmetyczna notowań gazu na Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii wyniosła w I półroczu 2022 r. 472 zł za MWh, a więc o 333 proc. więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku. Średnia notowań ropy Brent w tym okresie sięgnęła 453 złotych za baryłkę wobec 244 złotych rok wcześniej (wzrost o 86 proc.).

Obrót i Magazynowanie

Przychody segmentu ze sprzedaży wyniosły w I półroczu 2022 r. 72,57 mld zł i były o 273 proc. wyższe niż przed rokiem. Wynik EBITDA był ujemny i wyniósł -3,61 mld zł wobec 0,27 mld złotych na plus w analogicznym okresie 2021 roku. Strata operacyjna segmentu w I półroczu tego roku była wynikiem przede wszystkim wysokich kosztów pozyskania i obrotu surowcami.

Łączny wolumen sprzedaży gazu poza GK PGNiG wyniósł 18,6 mld m sześc., a więc był o 2 proc. wyższy niż przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku. Jeżeli jednak pominąć jednorazową transakcję sprzedaży 0,9 mld m sześc. gazu na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która została zrealizowana w marcu 2022 r., wolumen sprzedaży paliwa gazowego przez GK PGNiG zmniejszył się rok do roku o prawie 3 procent. Spadek dotyczył przede wszystkim rynku krajowego, na którym GK PGNiG sprzedała 14,14 mld m sześc. - o 7 proc. mniej niż przed rokiem. Zmniejszenie sprzedaży to przede wszystkim skutek niższego zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych oraz redukcji popytu w odpowiedzi na wysokie ceny paliwa gazowego na rynku. W segmencie największych odbiorców gazu GK PGNiG spadek sprzedaży był największy i wyniósł 19 procent rok do roku, do 3,33 mld zł (z pominięciem sprzedaży gazu do RARS).

W I półroczu 2022 r. zasadniczej zmianie uległa struktura pozyskania gazu przez GK PGNiG z zagranicy. Udział importu gazu z kierunku wschodniego spadł do 37 proc. względem 58 proc. rok wcześniej; udział importu LNG wzrósł do 34 proc. wobec 25 proc. w tym samym okresie 2021 r.; udział dostaw z kierunku zachodniego i południowego wzrósł do 29 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosił 17 procent. Zmiany w strukturze kierunków pozyskania gazu z zagranicy spowodowane były przede wszystkim zaprzestaniem przez Gazprom realizacji dostaw w ramach kontraktu jamalskiego, co nastąpiło 27 kwietnia, oraz decyzją o intensyfikacji dostaw skroplonego gazu ziemnego, którą PGNiG podjęło w związku z napiętą sytuacją na europejskim rynku gazu spowodowaną rosyjską agresją na Ukrainę. Dynamiczny wzrost importu LNG był możliwy m.in. dzięki zwiększeniu dostępnych mocy regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu oraz rezerwacji przez PGNiG mocy regazyfikacyjnych w terminalu w Kłajpedzie na Litwie, gdzie w I półroczu 2022 r. PGNiG odebrało 3 dostawy skroplonego gazu ziemnego.

Dystrybucja

Przychody w segmencie Dystrybucja były stabilne i wyniosły 2,9 mld zł. Wynik EBITDA spadł o 10 proc. do 1,4 mld zł, wobec 1,55 mld zł rok wcześniej. Wolumen dystrybuowanego gazu w I półroczu 2022 r. wyniósł 6,53 mld m sześc. i był niższy o 11 proc. rok do roku, czego przyczyną był m.in. spadek zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych. Średnia temperatura powietrza w I półroczu 2022 r. wyniosła 8 st. Celsjusza, a więc była o 1,3 st. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Wytwarzanie

W pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. przychody segmentu Wytwarzanie ze sprzedaży ciepła i energii elektrycznej wyniosły 3,67 mld zł i były wyższe niż przed rokiem o 118 proc. Wynik EBITDA wzrósł o 10 proc. rok do roku i wyniósł 0,7 mld złotych.

Źródłem poprawy wyników była przede wszystkim sprzedaż energii elektrycznej, której wolumen produkcji wzrósł o 50 proc. do 2,76 TWh, podczas gdy rok wcześniej wyniósł 1,83 TWh. Jednocześnie wzrosły ceny hurtowe energii, które w I półroczu tego roku wyniosły średnio 364 zł za MWh wobec 235 zł za MWh w tym samym okresie 2021 roku.

Wolumen produkcji ciepła wyniósł 23,92 petadżuli i był na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego, jednak w efekcie zatwierdzenia wyższych taryf Grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży ciepła o 27 procent rok do roku.

PGNIG

- - -
 • Otwarcie -
 • Max -
 • Min -
 • Kurs odniesienia -
 • Suma wolumenu -
 • Suma obrotów -
 • Widełki dolne -
 • Widełki górne -
Zobacz również: NEPENTES SYNTHOS LOTOS

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: PGNiG | ceny gazu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »