Reklama

Dombrovskis: W Polsce potrzeba więcej prywatnych nakładów inwestycyjnych

- Inwestycje prywatne w Polsce są poniżej średniej dla UE w relacji do PKB, stąd potrzebne byłoby doprowadzenie do zwiększenia prywatnych nakładów inwestycyjnych - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Dombrovskis, który w KE odpowiada za sprawy euro, stabilności finansowej i dialogu społecznego, w związku z ubiegłotygodniową wizytą w Polsce został przez "DGP" zapytany m.in. o ocenę kondycji polskiej gospodarki.

Reklama

- Widzimy silny wzrost PKB w Polsce, stąd nasza prognoza zakłada, że w całym obecnym roku wyniesie on tyle samo, co w ubiegłym, czyli 4,8 proc.

W 2019 roku będzie to 3,7 proc. Głównym motorem rozwoju według nas będzie popyt krajowy, który z kolei wynika z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz rosnących wynagrodzeń. Niewątpliwie do dynamicznego wzrostu przykładają się także inwestycje publiczne, również te współfinansowane z funduszy unijnych. Jeden element w gospodarce, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, to relatywnie słabe inwestycje prywatne.

Dzisiaj są one wyraźnie poniżej średniej dla UE w relacji do PKB. Dlatego, aby polska gospodarka mogła kontynuować silny wzrost, konieczne jest doprowadzenie do zwiększenia prywatnych nakładów inwestycyjnych - mówi Dombrovskis .

Wskazuje, że problemem dla polskiej gospodarki może być też brak rąk do pracy. Jego zdaniem w 2019 roku stopa bezrobocia w Polsce spadnie poniżej 3 proc.

- Co jest oczywiście bardzo dobrą informacją, ale oznacza też większe napięcia na rynku pracy w związku z niedoborami kadrowymi, które już zgłaszane są przez polskie przedsiębiorstwa.

To powoduje, że istotne staje się zwiększenie aktywności zawodowej w grupach społecznych, w których jest ona dzisiaj niska, szczególnie z uwzględnieniem kobiet.

Ważne jest także, aby polityka gospodarcza była prowadzona w taki sposób, który będzie przyczyniał się do wzrostu efektywnego wieku przechodzenia na emeryturę, bo rośnie średnia przewidywana długość życia, a społeczeństwo starzeje się przez niekorzystne zmiany demograficzne - mówi wiceszef KE.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: inwestycje | PKB Polski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »