Dwa przejęcia WSiP
Prezes spółki szacuje, że spółka dokona dwóch przejęć w tym roku. Wyniki za rok 2008 winny być lepsze niż te, wykazane w 2007 roku.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) są zainteresowane przejęciem od Skarbu Państwa Wydawnictw Naukowo- Technicznych (WNT). Resort nie zdecydował jednak jeszcze o sposobie prywatyzacji tego podmiotu, oprócz inwestora możliwe jest wcielenie do holdingu wydawniczego na bazie PW Rzeczpospolita lub wprowadzenie na warszawską giełdę.
"Niebawem nastąpi wybór doradcy prywatyzacyjnego, który przedstawi koncepcję prywatyzacji kilku podmiotów, w tym WNT. (...) Są szanse, że prywatyzacja tego wydawnictwa nastąpi w 2009 roku" - powiedział na konferencji prasowej Janusz Rolicz dyrektor V departamentu nadzoru właścicielskiego MSP.
Obecnie możliwe są trzy koncepcje prywatyzacji WNT. Pierwsza zakłada sprzedaż inwestorowi, druga włączenie do holdingu wydawniczego, który ma powstać na bazie PW Rzeczpospolita, trzeci wariant to upublicznienie spółki. Na pytanie o inwestorów zainteresowanych przejęciem od Skarbu Państwa WNT Rolicz odpowiedział: "Jest sygnał zainteresowania zgłoszony przez WSiP".
Stanisław Wedler, prezes WSiP potwierdził PAP te informacje: "Rzeczywiście jesteśmy potencjalnie zainteresowani WNT". Jednym z wariantów prywatyzacji jest wejście WNT do holdingu wydawniczego. Do grupy wydawniczej obok PW Rzeczpospolita ma wejść Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Składnica Księgarska, Zakłady Graficzne Dom Słowa Polskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz WNT. PW Rzeczpospolita jest właścicielem 49 proc. udziałów Presspubliki, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej" i "Parkietu".
Wydawnictwa Naukowo-Technicznych wydają 150-170 tytułów rocznie, głównie są to książki specjalistyczne. WNT jest też największym w Polsce wydawcą słowników naukowo-technicznych. W 2007 roku przychody WNT wyniosły 6,5 mln zł, a zysk netto 40 tys. zł.
Prezes spółki Stanisław Wedler szacuje, że spółka dokona dwóch przejęć w tym roku. Wyniki za rok 2008 winny być lepsze niż te, wykazane w 2007 roku. Na wynik będzie maiła również sprzedaż nieruchomości oraz ewentualne rozwiązanie rezerw.