Przedsiębiorcy odetchną. Rząd likwiduje papierowy obowiązek wobec ZUS
Po posiedzeniu rządu rzecznik Adam Szłapka zapowiedział likwidację obowiązku przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS. Jak wyjaśnił, dane są już w systemie, a zmiana to część szerszej deregulacji, która obejmuje już 127 projektów i ma realnie ułatwiać życie przedsiębiorcom. Ustaleń Rady Ministrów jest jednak więcej.
We wtorek (15.07) odbyło się posiedzenie Rady Ministrów. Chociaż Donald Tusk spotkał się z rządem o godzinie 12, to Adam Szłapka zaprosił na konferencję dopiero na godzinę 16. W agendzie spotkania rządu znalazły się tematy ważne nie tylko społecznie, ale i ekonomiczne. Jednym z nich jest kwestia 800 plus.
Donald Tusk po zakończeniu wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów nie zdecydował się na krótkie zabranie głosu przed rozpoczęciem niejawnej części rozmów, tak jak bywało to dotychczas. Zamiast tego już po zakończeniu obrad na konferencję zaprosił Adam Szłapka, niedawno powołany rzecznik rządu.
- Pierwsza sprawa, o której chcę powiedzieć to jest to, że kontynuujemy deregulację - zadeklarował Adam Szłapka. Dodawał, że podczas wtorkowego posiedzenia omawiany był jeden projekt deregulacyjny, ale tych zmian jest już 127 "i ten proces będzie trwał dalej". Rzecznik rządu wprost wskazał, że są to "konkretne sprawy, które ułatwiają życie obywatelom".
- Dziś omawialiśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zlikwidowany zostaje obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców papierowych zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych ZUS - przekazał rzecznik rządu. Wyjaśnił, że chodzi o obowiązek przechowywania wydrukowanych informacji przez przedsiębiorców, mimo iż informacje te są do znalezienia w systemie ZUS - Do tej pory istniał obowiązek przechowywania takich wydrukowanych informacji (...) Przedsiębiorcy nie muszą tego robić - powiedział Adam Szłapka. Rzecznik rządu wprost wskazał, że przepis ten był "absurdalny".