Dynamiczny początek prezesury Daniela Obajtka

Jak czytamy w dzisiejszym "Pulsie Biznesu", swoją pracę na stanowisku prezesa Orlenu Daniel Obajtek rozpoczął od zwolnień menedżerów kojarzonych z byłym prezesem i wiceprezesem spółki.

Dlaczego powołano Obajtka?

Bo jest czyścicielem. Jest bezwzględny, jeśli chodzi o usuwanie złogów. Orlen czeka rewolucja kadrowa - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" jeden z menedżerów koncernu.

O ile Wojciech Jasiński przeprowadzał zmiany personalne w koncernie dość ostrożnie, o tyle jego następca rozpoczął je już w pierwszym dniu swojej pracy. - Zwolnieni zostali m.in. dyrektorzy w pionie HR, marketingu, PR i w biurze zarządu. To ludzie zatrudnieni przez Jasińskiego i Kochalskiego - powiedziała "Pulsowi Biznesu" osoba zbliżona do spółki.

Reklama

Gazeta zwraca uwagę, że Daniel Obajtek znany jest z szybkiego podejmowania decyzji kadrowych. W Enerdze, w której pracował od marca ubiegłego roku, bez wahania wymienił zarządy spółek zależnych.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu.

................

Zarząd PKN Orlen w nowym składzie zadba o konsekwentne wzmacnianie pozycji koncernu w kraju i za granicą, a także będzie skutecznie budować wartość koncernu w długim horyzoncie - poinformował w przesłanym PAP komunikacie Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

"PKN Orlen to firma o wyjątkowym znaczeniu, nie tylko z uwagi na skalę działania, ale też na kluczową i strategiczną rolę w budowaniu siły polskiej gospodarki. Zarządzanie nią wiąże się zatem ze szczególną odpowiedzialnością wobec wszystkich grup interesariuszy.

Przejmując jej stery pragnę zapewnić, że zarząd w nowym składzie zadba o konsekwentne wzmacnianie pozycji koncernu w kraju i za granicą" - napisał w przesłanym PAP komunikacie prezes PKN Orlen.

"Chcemy realizować strategię firmy i Grupy Kapitałowej, poszukując jednocześnie możliwości głębszej, ewolucyjnej optymalizacji jej działania. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym chcemy realizować odważną wizję rozwoju, która pozwoli nam skutecznie budować wartość koncernu w długim horyzoncie" - dodał.

Prezes poinformował, że zarząd doskonale zdaje sobie sprawę z wyzwań, stawianych przez nowoczesną gospodarkę, szczególnie przed firmami z szeroko definiowanej branży energetycznej.

"Wiemy jednak również, że kluczem do sukcesu, jest być przygotowanym na różne scenariusze, dlatego dużą uwagę będziemy poświęcać analizie potencjalnych szans na rozwój naszej działalności" - poinformował prezes Orlenu.

"W poszukiwaniu źródeł przewagi konkurencyjnej będziemy budować firmę nowoczesną, opartą o innowacyjność i nowe technologie. Naszą sieć detaliczną zamierzamy, zgodnie z przyjętą strategią, przygotowywać do dystrybucji paliw alternatywnych i rozwijać jej ofertę ukierunkowaną na potrzeby wciąż nowych oczekiwań klientów" - dodał.

Prezes poinformował też, że spółka planuje również aktywnie rozbudowywać nowoczesną chemię, która już dziś stanowi blisko jedną piątą polskiego przemysłu, a jej znaczenie będzie rosło, nie tylko w naszej, ale też globalnej gospodarce.

"Chcemy by wszystkie te działania odbywały się przy dobrej i otwartej komunikacji z rynkiem, tak by wszyscy nasi interesariusze mieli pełną świadomość kierunku, który obraliśmy i realizowanych przez nas celów. Dużą wagę przywiązujemy także do umacniania nowoczesnej kultury organizacyjnej, bo tylko w takich warunkach możemy skutecznie utrwalać naszą wysoką pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym i zglobalizowanym rynku" - poinformował prezes PKN Orlen.

...............................

Z komunikatu spółki

Daniel Obajtek (ur. 2 stycznia 1976 w Myślenicach)

Od lutego 2017 roku sprawował funkcję prezesa Energi SA, kierując spółką w zakresie finansów, zarządzania ładem korporacyjnym, audytu i kontroli, zarządzania ryzykiem, bezpieczeństwa, polityki personalnej, polityki prawnej, polityki wizerunkowej i dialogu społecznego.

Rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, Energa SA zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych - sięgający 38 procent - wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Na wzrost zaufania inwestorów złożył się szereg czynników, do których należą działania inwestycyjne, stabilizujące i restrukturyzacyjne. W 2017 roku Grupa Energa zanotowała wzrost wolumenu produkcji energii elektrycznej o 9 procent, wzrost dystrybucji energii elektrycznej o 2 procent, wzrost sprzedaży detalicznej o 5 procent. Szacunkowa EBITDA Grupy wynosi 2 168 mln zł, co stanowi wzrost o 7% w stosunku do roku ubiegłego.

Działalność Grupy charakteryzuje dziś również przewidywalność wyniku, która wpływa na poczucie stabilizacji w gronie inwestorów oraz wśród przeszło 3 milionów klientów indywidualnych.

Wśród sukcesów Daniela Obajtka podkreślić należy podjęcie wyzwania w zakresie rozwiązania istotnego dla całego polskiego sektora energetycznego problemu tzw. umów długoterminowych w zakresie zielonych certyfikatów. Problem ten liczony w miliardach złotych ma istotne znaczenie dla całego sektora. Energa SA, pod kierownictwem Daniela Obajtka, położyła znaczny nacisk na realizację zadań wpisujących się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Przed objęciem stanowiska prezesa zarządu Energi SA, Daniel Obajtek sprawował funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie zarządzał 11 tys. pracowników i odpowiadał za budżet w wysokości 27 mld zł.

Realizując postawione zadania, Daniel Obajtek usprawnił procesy związane z wydatkowaniem wielomiliardowych środków z funduszy unijnych i krajowych. Zoptymalizował koszty funkcjonowania ARiMR i zreformował ją pod względem organizacyjnym.

Daniel Obajtek sprawował również funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Lotos - Biopaliwa Sp. z o.o. Był współautorem m.in. publikacji "Repolonizacja Polski".

Opr. mzb

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »