Dywidenda z zysku PKN Orlen za 2012 r. wyniesie 1,50 zł na akcję

Dywidenda z zysku netto PKN Orlen za 2012 r. wyniesie 1,50 zł na jedną akcję - zdecydowali obradujący w czwartek akcjonariusze płockiego koncernu. Uchwalona wielkość dywidendy jest zgodna z wcześniejszą rekomendacją zarządu spółki.

Dywidenda z zysku netto PKN Orlen za 2012 r. wyniesie 1,50 zł na jedną akcję - zdecydowali obradujący w czwartek akcjonariusze płockiego koncernu. Uchwalona wielkość dywidendy jest zgodna z wcześniejszą rekomendacją zarządu spółki.

Decyzja akcjonariuszy PKN Orlen oznacza, że zgodnie z rekomendacją zarządu płockiego koncernu, z zysku netto w wysokości 2 mld 127 mln 797,9 tys. zł na dywidendę dla akcjonariuszy przeznaczona zostanie kwota 641 mln 563,5 tys. zł. Pozostała kwota 1 mld 486 mln 234,3 tys. zł przekazana zostanie na kapitał zapasowy spółki.

W sprawie podziału zysku i dywidendy ING OFE przedstawił poprawkę, rekomendując, by z zysku netto PKN Orlen za 2012 r. przeznaczyć na dywidendę 1 mld 283 mln 127,1 tys. zł, czyli 3 zł na jedną akcję, natomiast 844 mln 670,7 tys. zł przekazać na kapitał zapasowy. Wniosek ING OFE nie był ostatecznie głosowany, gdyż wcześniej akcjonariusze przyjęli projekt uchwały w sprawie podziału zysku i dywidendy przygotowany przez zarząd PKN Orlen.

Reklama

ING OFE argumentował, że wypłacenie przez płocki koncern "wyższej dywidendy od zarekomendowanej przez zarząd jest uzasadnione dobrą sytuacją bilansową spółki" oraz tym, że "spółka nie wypłacała dywidendy za 2011 r., pomimo osiągnięcia satysfakcjonujących wyników finansowych".

Ostatni raz PKN Orlen wypłacił akcjonariuszom dywidendę z zysku za 2007 r. - wypłata nastąpiła 1 września 2008 r., a wysokość dywidendy wyniosła wtedy 1,62 zł na jedną akcję.

Największą dywidendę płocki koncern wypłacił z zysku netto za 2004 r. - kwota ta wyniosła wtedy 2,13 zł na jedną akcję.

Pierwszą dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości 0,05 zł na jedną akcję PKN Orlen wypłacił z zysku za 1999 r. Identyczną kwotę dywidendy koncern wypłacił z zysku za 2000 r. W kolejnych latach wysokość dywidendy wynosiła: z zysku za 2001 r. - 0,12 zł, za 2002 r. - 0,14 zł i za 2003 r. - 0,65 zł na jedną akcję.

Angelina Sarota szefową rady nadzorczej PKN Orlen nowej kadencji

Obradujący w czwartek akcjonariusze PKN Orlen wybrali Angelinę Sarotę na przewodniczącą rady nadzorczej spółki nowej kadencji. Wybrano też pozostałych sześciu członków rady.

Kandydaturę Saroty na szefową rady nadzorczej PKN Orlen zgłosił Skarb Państwa. W radzie płockiego koncernu Sarota zasiada od 2008 r., a w poprzedniej kadencji pełniła funkcje sekretarza.

Przewodniczącym rady nadzorczej płockiego koncernu był dotychczas Maciej Mataczyński, zasiadający w niej od 2006 r. Ostatecznie Mataczyński nie został zgłoszony do składu rady spółki w nowej kadencji.

Na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze PKN Orlen ustalili, że rada nadzorcza w nowej kadencji będzie liczyła siedem, a nie jak dotychczas 8 osób.

Na członków rady PKN Orlen nowej kadencji akcjonariusze wybrali zgłoszonych przez Skarb Państwa: Leszka Pawłowicza, Cezarego Banasińskiego, Grzegorza Borowca, Michała Gołębiowskiego - wszyscy zasiadali w dotychczasowym składzie spółki - oraz Cezarego Możeńskiego, z rady nadzorczej grupy Azoty Zakładów Azotowych "Puławy", a także zgłoszonego przez Aviva OFE Artura Gabora, także członka rady płockiego koncernu w poprzedniej kadencji.

Według statutu PKN Orlen, rada nadzorcza tej spółki może liczyć tam od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć Skarb Państwa, który nie musi w tej sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy spółki. Obecnie Skarb Państwa nie skorzystał z takiej możliwości.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dywidenda | czwartek | PKN Orlen S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »