Reklama

Dzień Trzech Wiedźm na rynkach!

Raz na trzy miesiące dominującym tematem na rynkach finansowych staje się wygasanie instrumentów pochodnych. Dziś przypada właśnie Dzień Trzech Wiedź, kiedy "życie" kończy wrześniowa seria pochodnych na akcje i indeksy.

Najczęściej sprzyja to stabilizacji notowań przez większą część dnia w oczekiwaniu na to, co przyniesie ostatnia godzina handlu, od której zależą ostateczne ceny rozliczeniowe instrumentów pochodnych.

Od jakiegoś czasu istotnym elementem tej rozgrywki stał się też końcowy fixing, na którym przeprowadzane są często operacje związane z ETF-ami, czy produktami , dla których bazą są akcje firm notowanych na warszawskiej giełdzie.

Można zakładać, że dziś dominować w takich okolicznościach znów będzie atmosfera wyczekiwania. Sprzyja jej to, że cały tydzień był bardzo spokojny, a WIG spędził go w strefie 44,1-44,3 tys. pkt. W początkowej fazie sesji próbuje ją górą, czemu towarzyszy duża aktywność inwestorów. To dodatkowo nadaje znaczenia tej barierze.

Reklama

Z gospodarczego punktu widzenia kluczowym wydarzeniem będzie publikacja sierpniowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce, a na świecie sierpniowa inflacja CPI i wrześniowy indeks nastrojów konsumentów w USA. To tym bardziej przesuwa rozstrzygające momenty sesji na godziny popołudniowe.

Fundusz płac w sierpniu w naszym kraju podniósł się nominalnie o 5,8% w skali roku, a po uwzględnieniu zmiany cen konsumpcyjnych o 3,8%. To wyraźne w porównaniu , ale na obwieszczenie, że to trwała tendencja jest jeszcze za wcześnie.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Dzisiejsze wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych sprzyja utrzymaniu stabilizacji na warszawskiej giełdzie

Sierpień przyniósł przyspieszenie wzrostu funduszu płac w Polsce, ale za wcześnie jest by mówić o trwałej tendencji w tym względzie

Rynki nieruchomości

Z ostatnich informacji wynika, że jednemu z największych giełdowych deweloperów, Polnordowi, uda się we wrześniu sprzedać ponad 100 mieszkań. Sierpniowa sprzedaż sięgnęła 127 lokali (po uwzględnieniu rezygnacji).

Firma chce przyspieszyć proces uruchamiania nowych projektów. Będzie to następować z chwilą sprzedaży 40% mieszkań z wcześniej rozpoczętych projektów. Wcześniej o sierpniowej sprzedaży informował J.W. Construction. Brutto wyniosła 107 mieszkań. Natomiast Gant w ubiegłym miesiącu sprzedał 98 lokali, miał 1 rezygnację.

Szwajcarski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%, a przy tym obniżył prognozę inflacji na ten rok do 0,7% z 0,9%. Ten ostatni krok przekonał inwestorów, że na szybkie podwyżki stóp procentowych w tym kraju się nie zanosi.

To znacząco osłabiło franka szwajcarskiego względem euro. Miało to przełożenie na kondycję CHF/PLN. Wczoraj potaniał o ponad 4 grosze, dziś kurs szwajcarskiej waluty schodzi jeszcze niżej, do 2,957 zł.

Katarzyna Siwek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »