Reklama

Enea zainteresowana ZE PAK

- Grupa Enea podtrzymuje, że jest zainteresowana Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, ale nie podjęła jednoznacznej decyzji w kwestii ewentualnego przejęcia. Rozważa kupno kopalni. W 2011 roku może osiągnąć 1 mld zł zysku netto - powiedział Maciej Owczarek, prezes Enei

"Nie rozmyśliliśmy się w sprawie PAK-u, ewidentnie potrzebne nam są dodatkowe źródła energii elektrycznej. Natomiast sytuacja wewnętrzna w PAK nie skłania do szybkich i jednoznacznych decyzji" - powiedział w TVN CNBC Owczarek. "Potwierdzam, jesteśmy PAK-iem zainteresowani, ale nie ma jednoznacznej decyzji co do naszej obecności. Przeprowadzamy analizy wewnętrzne, skłaniamy się do podjęcia decyzji, ale tej decyzji na razie nie ma" - dodał. Enea w 2008 roku starała się o kupno akcji PAK należących do Elektrimu, ale obie strony nie osiągnęły wtedy porozumienia. Owczarek poinformował, że Enea rozważa też możliwość kupna kopalni. "Mamy zabezpieczone dostawy węgla, na dniach będziemy finalizować umowę. Sama kopalnia jako taka nie jest nam niezbędna, ale jest istotnym elementem jako aktywo spółki.

Reklama

Rozważamy tę możliwość, ale nie ma decyzji" - powiedział. Powiedział, że w 2011 roku Enea może osiągnąć 1 mld zł zysku netto. "Myślę, że dobre wyniki Enei to nie jest jednorazowe wydarzenie. Trend będzie utrzymany i kwota miliarda zł (zysku netto - przyp. PAP) jest do osiągnięcia. Nie sądzę, by później niż w 2011 roku" - powiedział Owczarek.

Dodał, że tegoroczna dywidenda może być na podobnym poziomie jak wcześniej, ale w przyszłości spółka będzie chciała więcej środków przeznaczać na inwestycje. Na początku lutego MSP zaprosiło do negocjacji ws. kupna 50 proc. PAK i 85 proc. dwóch kopalni Adamów i Konin. Do 8 marca zainteresowanym podmiotom udostępnione będą memoranda informacyjne spółek. Termin składania pisemnych odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji upływa 15 marca o godz. 12.00.

- Grupa Enea ma środki na planowane inwestycje i w ciągu najbliższych dwóch lat nie zamierza pozyskiwać finansowania zewnętrznego na dużą skalę - powiedział w czwartek Maciej Owczarek, prezes Enei.

"W ciągu najbliższych dwóch lat nie przewidujemy pozyskiwania zewnętrznego finansowania na dużą skalę, bo środki które posiadamy są wystarczające, żeby te inwestycje, które mamy w planach, przeprowadzić" - powiedział prezes Owczarek podczas telekonferencji.

Powtórzył, że spółka rozważa przejęcie ZE PAK. "To jest naturalne źródło energii, więc jesteśmy zainteresowani PAK-iem, ale to wymaga analiz sytuacji PAK-u. Więc zanim złożymy dokument, to wymaga to negocjacji i rozmów. Jesteśmy w początkowej fazie rozmów z organem właścicielskim, czyli MSP" - powiedział.

Enea w 2008 roku starała się o kupno akcji PAK należących do Elektrimu, ale obie strony nie osiągnęły wtedy porozumienia. Na początku lutego tego roku MSP zaprosiło do negocjacji ws. kupna 50 proc. PAK i 85 proc. dwóch kopalni Adamów i Konin. Termin składania pisemnych odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji upływa 15 marca. Prezes powiedział, że do końca roku spółka chce zakończyć proces przydzielania akcji pracowniczych. "Chcielibyśmy w tym roku ten proces (przydzielania akcji pracownikom - przyp. PAP) zakończyć, jesteśmy po podpisaniu umowy z bankiem, który tym procesem będzie zarządzać. Będziemy kompletować listy uprawnionych" - powiedział Owczarek. Dodał, że do objęcia akcji uprawnionych jest ok. 10 tys. pracowników obecnych, byłych i spadkobierców.

Dowiedz się więcej na temat: kupno | zainteresowanie | Maciej | Netto | ze | owczarek | enea | PAKA | Ale | Konin | MSP | Paki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »