Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) opublikowało wyniki finansowe po pierwszym półroczu 2016 r.
Grupa Kapitałowa Europejskiego Centrum Odszkodowań (GPW:EUC) osiągnęła po 6 miesiącach bieżącego roku porównywalne wyniki z I półroczem 2015 roku. Przychody EuCO, lidera rynku odszkodowań w Europie Środkowo-Wschodniej, wyniosły w pierwszym półroczu 2016 r. ponad 46 milionów złotych i wzrosły w stosunku rok do roku o 4,6 procent. Wskaźnik EBITDA za pierwsze 6 miesięcy 2016 r. wyniósł 13 mln 708 tys. złotych i wzrósł w porównaniu z pierwszą połową 2015 r. o 0,2 procent. EuCO zanotowało także rekordowy wynik netto, który wyniósł ponad 16 milionów złotych i wzrósł o 40 procent (r/r).
- Rynek odszkodowań w Polsce cały czas się rozwija. Wśród poszkodowanych zwiększa się świadomość możliwości dochodzenia roszczeń, towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej przyznają też wyższe kwoty odszkodowań i częściej do porozumienia dochodzi już na etapie przedsądowym. Na naszym rynku najlepiej rozwijają się duże, profesjonalne firmy odszkodowawcze, takie jak EuCO. Jesteśmy dla ubezpieczycieli silnym partnerem, a dzięki naszemu doświadczeniu, rozbudowanej sieci sprzedaży oraz innowacyjnym produktom i usługom możemy generować znaczny zysk. Korzystają z tego nasi akcjonariusze, blisko 90 procent zysku netto za 2015 rok wypłacamy w formie dywidendy - powiedział Krzysztof Lewandowski, prezes Europejskiego Centrum Odszkodowań SA.
23 sierpnia miało miejsce ostatnie notowanie akcji EuCO z prawem do dywidendy za 2015 rok. 24 sierpnia, zgodnie z regulacjami GPW, kurs odniesienia akcji EuCO został skorygowany o wartość dywidendy, przypadającą na jedną akcję (3,58 złotych) - jest to automatyczna procedura, wykonywana przez GPW w przypadku każdej spółki wypłacającej dywidendę. Wypłata środków jest zaplanowana na 8 września.
Uchwałę w sprawie wniosku do walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy z zysku za 2015 rok zarząd EuCO podjął po zakończeniu pierwszego kwartału 2016 r. Dywidenda wyniesie 20,048 mln złotych. Biorąc pod uwagę aktualny kurs giełdowy EuCO, zaproponowana przez Zarząd kwota daje stopę dywidendy na poziomie 8 procent, co plasuje EuCO w czołówce spółek, które w największym stopniu podzielą się zyskiem z akcjonariuszami.
Pierwsze półrocze było dla Grupy Kapitałowej EuCO czasem intensywnej pracy. Przebudowany został zespół sprzedaży, który m.in. dzięki programowi intensywnych szkoleń, będzie zdaniem spółki osiągał coraz lepsze rezultaty (powinno to znaleźć odzwierciedlenie najwcześniej w czwartym kwartale 2016). EuCO jest też bardzo aktywne na rynkach zagranicznych. Spółka osiągnęła pozycję lidera odszkodowań osobowych w Rumunii - wartość prowadzonych spraw na tym rynku wyniosła w pierwszym półroczu ponad 73 miliony złotych. Spółka rumuńska, której wyniki nie są konsolidowane, cały czas aktywnie się rozwija. Rynek rumuński jest swoim potencjałem zbliżony do polskiego, co pozwala z optymizmem patrzeć na wyniki w kolejnych okresach.
EuCO znacznie zwiększyło też zaangażowanie społeczne, zacieśniając współpracę z ruchem Olimpiad Specjalnych - największej na świecie organizacji sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prezes EuCO, Krzysztof Lewandowski w czerwcu 2016 r. został członkiem Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Polska, gdzie będzie wspierał Olimpiady swoją wiedzą i doświadczeniem. Warto dodać, że także od czerwca prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska - znakomita sportsmenka i żona Roberta Lewandowskiego.
W ubiegłym roku EuCO wypracowało rekordowe wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej EuCO przekroczyły 91 milionów złotych i były o prawie 50 procent wyższe niż w 2014 roku. Zysk netto wzrósł także o prawie 50 procent i wyniósł 22,6 milionów złotych.
Opr. MD