Falsart Raiffeisen Polbanku?
Jak podaje dzisiejszy Parkiet, może nie dojść do oferty publicznej i debiutu Raiffeisen Polbanku na GPW.
Zdaniem gazety, po fiasku oferty publicznej Raiffeisen Polbank może trafić do Pekao?.
Problemy Raiffeisen Polbanku z uzyskaniem w ramach IPO odpowiedniej dla jego austriackiego właściciela wyceny stwarzają okazję innym bankom do przejęcia tej instytucji.
Wiele wskazuje na to, że do debiutu giełdowego nie dojdzie ze względu na niechęć Raiffeisen Bank International do poniesienia straty na tej transakcji. Według spekulacji prasowych zainteresowany kupnem Raiffeisen Polbanku ma być Pekao. Potencjalnie bank pozbawiony hipotek walutowych mógłby być wart 3-4 mld PLN.
Więcej w gazecie Parkiet.
Komisja Nadzoru Finansowego z zaniepokojeniem przyjęła informację o niepowodzeniu sprzedaży akcji Raiffeisen Bank Polska S.A. w ramach pierwszej oferty publicznej stwierdzając, że tym samym nie doszło do zrealizowania jednego z kluczowych zobowiązań złożonych Komisji Nadzoru Finansowego przez Raiffeisen Bank International AG.
Komisja Nadzoru Finansowego będzie dążyć do pełnego wyjaśnienia okoliczności, ze względu na które inwestor zdecydował się nie wykonywać złożonego zobowiązania, powodów zaistnienia takich okoliczności oraz na ile były one zależne lub niezależne od inwestora.
Komisja Nadzoru Finansowego od szeregu lat stara się zapewnić, aby akcje wszystkich banków ze znaczącym udziałem w rynku detalicznym były przedmiotem rzeczywistego obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Większa przejrzystość działania i zainteresowanie inwestorów umożliwiają analizę sytuacji banku ze strony rynku finansowego. Sprzyja to realizacji celów nadzoru finansowego, a w przypadku banku kontrolowanego przez zagraniczną grupę kapitałową, dzięki przestrzeganiu standardów ładu korporacyjnego przewidzianych dla spółek w obrocie publicznym, sprzyja też należytemu traktowaniu wszystkich interesariuszy.
Komisja Nadzoru Finansowego będzie podejmować konieczne działania, aby możliwie jak najszybciej akcje banku znalazły się w obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15% lub wyższym.