Reklama

Fitch: Koszty upadłości SK Banku są kolejnym uderzeniem w spadającą zyskowność banków

Analitycy agencji ratingowej Fitch oceniają, że koszty upadłości SK Banku obniżą - i tak spadającą - zyskowność polskich banków. Fitch wylicza, że wpłata banków na pokrycie depozytów wołomińskiego banku jest równa 12 proc. zysku brutto sektora po dziewięciu miesiącach tego roku.

W minioną sobotę Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Gwarancją funduszu mogą być objęte depozyty tego banku o wartości około 2 mld zł.

Reklama

"SK Bank to pierwszy polski bank, który upadł w ciągu ostatnich 15 lat i ta sytuacja będzie testem dla całego mechanizmu gwarantowania depozytów" - napisali autorzy raportu Fitch.

Agencja spodziewa się, że wpłata na depozyty SK Banku spowoduje, że mniej zyskowne banki - tu Fitch wymienił Getin oraz BOŚ - odnotują stratę w czwartym kwartale, kiedy wpłata ma zostać zaksięgowana.

Zdaniem analityków agencji ratingowej, koszty upadłości SK Banku oznaczają kolejne obniżenie zysków sektora bankowego, po zapowiadanym wprowadzeniu tzw. podatku bankowego oraz przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych.

Dodatkowo analitycy wskazali w raporcie, że w 2016 roku wyniki banków będą obniżone przez wpłaty na BFG, które - zgodnie z rekomendacją Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych - mają być ponoszone w pierwszym kwartale roku, w postaci jednej płatności.

"Wpłaty na 2016 rok mogą przekroczyć 2 mld zł z 2015 roku - decyzja będzie podana w tym tygodniu" - napisano w raporcie.

Również ten czynnik może, zdaniem autorów raportu, przynieść na początku przyszłego roku niektórym bankom straty.

- - - - -

Getin Noble Bank szacuje, że będzie musiał wnieść ok. 120 mln zł na SK Bank

Getin Noble Bank szacuje, że będzie musiał wnieść do BFG około 120 mln zł, które będą przeznaczone na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w SK Banku. Płatność ta obciąży wyniki IV kwartału.

"Powyższa wpłata stanowić będzie koszt uzyskania przychodu i istotnie wpłynie na wynik banku i grupy kapitałowej za IV kwartał 2015 r." - napisano w raporcie.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Gwarancją funduszu mogą być objęte depozyty tego banku o wartości około 2 mld zł.

Bank BPH: Wpłata do BFG będzie miała wpływ na wyniki

Bank BPH poinformował, że zobowiązany będzie wnieść obowiązkową wpłatę przeznaczoną na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.

Bank szacuje, że powyższe będzie miało wpływ na wyniki banku za 4 kwartał 2015 roku, a jego szacowana wpłata wyniesie ok. 24 miliony złotych. BFG poinformuje Bank BPH o dokładnej, obowiązkowej kwocie wpłaty oraz o terminie jej wniesienia, o czym BPH poinformuje w oddzielnym raporcie bieżącym.

BGŻ BNP Paribas dołoży prawie 100 mln zł?

BGŻ BNP Paribas szacuje, że będzie musiał wnieść do BFG około 93 mln zł, które będą przeznaczone na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w SK Banku. Płatność ta obciąży wyniki IV kwartału - poinformował bank w komunikacie.

"Powyższa wpłata do BFG będzie miała negatywny wpływ na wynik netto Banku w IV kwartale 2015 roku i będzie stanowić koszt uzyskania przychodu" - napisano w raporcie.

mBank: Obowiązkowa wpłata sięgnie ok. 146 mln zł

Zarząd mBanku poinformował że bank zobowiązany będzie wnieść obowiązkową wpłatę przeznaczoną na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.

W przypadku mBanku szacuje się, iż będzie to kwota ok. 146 mln zł. Wpłata będzie miała wpływ na zysk netto za IV kwartał 2015 r i będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. O faktycznej wysokości kwoty obowiązkowej wpłaty oraz terminie jej wniesienia mBank zostanie powiadomiony przez BFG. Bank w oddzielnym raporcie przekaże informację o rzeczywistej kwocie wpłaty oraz jej wpływie na zysk netto za IV kwartał 2015 r.

Pekao SA wniesie 243 mln zł?

Zarząd Banku Pekao szacuje, iż kwota obowiązkowej wpłaty będzie wynosić około 243 milionów złotych i będzie mieć wpływ na wyniki finansowe Banku za IV kwartał 2015 r i będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. O faktycznej wysokości kwoty obowiązkowej wpłaty oraz terminie jej wniesienia bank poinformuje w oddzielnym raporcie, po otrzymaniu powiadomienia od BFG.

Bank Millennium szacuje, że będzie musiał wnieść ok. 106 mln zł na SK Bank

Bank Millennium szacuje, że będzie musiał wnieść do BFG około 106 mln zł, które będą przeznaczone na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w SK Banku. Płatność ta będzie miała wpływ na wyniki IV kwartału - poinformował bank w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Gwarancją funduszu mogą być objęte depozyty tego banku o wartości około 2 mld zł.

Europejskie testy wskazują, że polski sektor bankowy jest stabilny i wiarygodny

Trzynaście banków z Polski uczestniczyło w europejskim ćwiczeniu, którego wyniki potwierdziły stabilność i wiarygodność krajowego sektora bankowego - podała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie. Banki uczestniczyły w ćwiczeniu zainicjowanym i koordynowanym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. "Celem ćwiczenia EBA było zwiększenie przejrzystości europejskiego sektora bankowego i wspieranie dyscypliny rynkowej" - napisano w raporcie. Badanie europejskie przeprowadzono na próbie 105 banków o istotnej pozycji na rynkach 21 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Publikowane dane obejmują około 70 proc. aktywów sektora bankowego Unii Europejskiej. "Na rynku polskim ćwiczeniem był bezpośrednio objęty PKO Bank Polski, a dodatkowo - z inicjatywy KNF - analogiczne ujawnienia są przedstawiane dla 12 innych banków, biorących udział w europejskich stress testach w 2014 r. i przygotowujących skonsolidowane sprawozdania finansowe" - napisano w komunikacie. Banki objęte ćwiczeniem stanowią około 81 proc. aktywów sektora banków komercyjnych w Polsce. "Wyniki ćwiczenia potwierdzają stabilność i wiarygodność polskiego sektora bankowego" - podsumowował KNF. "Na koniec września 2015 r. współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) sektora banków komercyjnych w Polsce wynosił 14,23 proc." - napisano w komunikacie.

Upadłość SK Banku obniży w '15 zyskowność banków z GPW od 7 proc. do 33 proc.

Wpłata wniesiona na rzecz BFG przeznaczona na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w SK Banku pochłonie od 7 proc. do 33 proc. zysków giełdowych banków za 2015 rok - wynika z obliczeń PAP na podstawie szacunków siedmiu banków i konsensusu PAP.

Według wyliczeń sporządzonych w oparciu o szacunki podane przez banki upadłość SK Banku najbardziej uderzy w Getin Noble Bank, gdzie szacowana wpłata wniesiona na rzecz funduszu przeznaczona na wypłatę środków gwarantowanych stanowić ma 33 proc. zysku netto, jaki bank może osiągnąć w 2015 roku.

Stosunkowo najmniej problem dotknie Bank Handlowy i Pekao, gdzie wpłaty te stanowić będą 7-8 proc. prognozowanego zysku na 2015 rok.

W minioną sobotę Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Gwarancją funduszu mogą być objęte depozyty tego banku o wartości około 2 mld zł.

Część banków przedstawiła szacunki wymaganych wpłat. O faktycznej wysokości kwoty obowiązkowej wpłaty oraz terminie jej wniesienia banki zostaną powiadomione przez BFG. Z informacji PAP wynika, że stanie się to do końca tygodnia.

Poniżej tabela zawierająca szacowany przez banki wpływ bankructwa SK Banku i jego odniesienie do zysku w III kwartale oraz konsensusu zysku na 2015 rok (w mln zł):

Szacowany udział Udział po odliczeniu podatku Zysk za III kw % zysku za III kw konsesnus PAP na '15 % zysku za 2015
Getin 120 97 41 237 291 33
Pekao 243 197 610 32 2456 8
ING BSK 165 134 316 42 1146 12
Alior bd bd 91 bd 364 bd
BZ WBK bd bd 473 bd 2491 bd
Handlowy 66 53 141 38 729 7
PK BP 350 284 815 35 2717 10
mBank 146 118 320 37 1283 9
Millennium 106 86 166 52 648 13
Dowiedz się więcej na temat: koszty | Fitch | SK Bank | bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »