Giganci z USA i Holandii coraz mniejsi
American International Group sprzedał azjatycką część firmy zajmującej się zarządzaniem aktywami inwestorowi z Hongkongu Richardowi Li (Pacific Century Group, literalnie spółka zależna Bridge Partners LP) za ok. 500 mln USD (300 mln USD w gotówce). AIG przed upadkiem uratował amerykański rząd, który wpompował w tę gigantyczną grupę ubiezpieczeniową 180 mld USD. Walory AIG w piątek potaniały o 4,07 proc.
Nowy prezes AIG Robert Benmosche obiecywał w sierpniu, że firma nie będzie się pozbywać aktywów za wszelką cenę aby szybko spłacić rządową pomoc. Zablokował nawet sprzedaż oddziałów brokerskiego i leasingu samolotów (International Lease Finance Corp.). Nad sprzedażą, która nastąpiła w czasie tego weekendu, pracowano jednak ostatnie cztery miesiące i uzyskano zadowalającą obydwie strony kwotę rynkową. W czerwcu informowano nawet, że powstało konsorcjum do tego przejęcia w składzie: Pacific Century Group, Franklin Resources Inc. i Crestview Partners LP. Negocjatorzy z Franklin Resources Inc. wycofali się jednak a Crestview Partners LP nie spełnił warunków.
Sprzedany przez AIG biznes działa w 32 krajach i obraca 88,7 mld USD klientów instytucjonalnych i detalicznych. Stosuje różne instrumenty inwestycyjne - w tym private equity oraz fundusze typu hedge. AIG zatrzymał krajową część zajmującą się zarządzaniem aktywami, która dysponuje 480 mld USD.
* * *
Brytyjski bank HSBC zaoferował 1 mld funtów (1,63 mld USD) holenderskiej grupie finansowej ING za część firmy zajmującej się private bankingiem w Szwajcarii i Azji. Do 10 dni znany będzie nabywca - inni oferenci to fundusz inwestycyjny z Singapuru DBS (chce kupić tylko część azjatycką) oraz szwajcarska firma inwestycyjna Julius Baer. ING musi zebrać pieniądze aby oddać państwu holenderskiemu pożyczkę udzieloną w najgorszym czasie recesji na przetrwanie. Firma planuje też rozdzielenie części ubezpieczeniowej od bankowej.
Krzysztof Mrówka
Czytaj również:
Amerykanie uregulują wszystko?
AIG dostanie jeszcze 30 mld dolarów