Reklama

GPW: Będzie historyczny rekord?

Na rynku ofert publicznych szykuje się historyczny rekord - przewiduje "Puls Biznesu".

Suma emisji akcji debiutantów i spółek już notowanych na warszawskiej giełdzie może wynieść w 2011 r. 25 mld zł. Dużą część z nich będą stanowiły akcje państwowych spółek.

Reklama

W 2010 r. suma ofert publicznych zamknęła się kwotą 15 mld zł.

Sprawdź oferty rynku pierwotnego na naszych stronach

Czy w 2011 r. znajdą się chętni na dużo większą ilość papierów, skoro mają się zmienić zasady zasilania środkami pieniężnymi OFE. Sporo zależeć będzie od koniunktury na światowych giełdach. Jeśli dopisze, wówczas w zakupach wezmą udział także zagraniczni inwestorzy.

Zapowiedzi kolejnych prywatyzacji i nowych emisji akcji zwiastują ostrą konkurencję na rynku ofert publicznych - zapowiada "Parkiet".

Kłopoty PTE pogrążą wzrosty na giełdzie?

Rządowy plan obniżenia składek przekazywanych do OFE odbije się na rentowności powszechnych towarzystw emerytalnych - analizuje "Parkiet".

Zmniejszone wpłaty pogorszą sytuację finansową właścicieli funduszy emerytalnych. Najbardziej zagrożone będą małe towarzystwa. Być może zostaną wystawione na sprzedaż.

Kłopot w tym, że w zmienionych okolicznościach, trudno o chętnych. Poza tym są także komplikacje natury prawnej. Nie wiadomo więc, jak potoczą się losy mniejszych funduszy. Już teraz akwizytorzy konkurencji namawiają klientów do zmiany na większy, strasząc upadłością.

Prawdopodobnie dojdzie do konsolidacji PTE. Obiektem przejęć będą oczywiście małe towarzystwa.

Nawet jedna trzecia towarzystw może mieć wkrótce kłopoty finansowe - przewidują analitycy w "Parkiecie".

Dowiedz się więcej na temat: IPO | puls | była | GPW | rekord | Puls Biznesu | prywatyzacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »