GPW pokonała giełdę wiedeńską
Pod względem kapitalizacji, czyli wartości notowanych spółek, warszawska giełda jest największą giełdą w regionie. Kapitalizacja GPW przewyższyła wartość spółek notowanych w Wiedniu i na koniec lipca wyniosła 126,2 mld euro (dla Wiednia 117,3 mld euro).
Giełda Papierów Wartościowych skutecznie umacnia swoją pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem kapitalizacji, liczby notowanych spółek, debiutów giełdowych czy rynku instrumentów pochodnych jest niekwestionowanym liderem w regionie. Według ostatnich danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) pod względem kapitalizacji rynku GPW pokonała giełdę wiedeńską.
Pod względem kapitalizacji, czyli wartości notowanych spółek, warszawska giełda jest największą giełdą w regionie. Kapitalizacja GPW przewyższyła wartość spółek notowanych w Wiedniu i na koniec lipca wyniosła 126,2 mld euro (dla Wiednia 117,3 mld euro).
Różnica w kapitalizacji Wiednia i Warszawy zmniejszała się systematycznie od kilku lat. Jeszcze na koniec 2005 roku kapitalizacja Wiener Boerse była o ponad 27 mld euro większa niż kapitalizacja GPW. Na początku tego roku różnica ta zmalała do 12 mld euro, a obecnie wartość spółek notowanych w Warszawie jest o blisko 9 mld euro większa. Jest to kapitalizacja spółek krajowych na obu parkietach. Patrząc na dynamikę i perspektywy rozwoju warszawskiej giełdy różnica w kapitalizacji GPW i WB będzie się zwiększała na korzyść Warszawy. Warszawski rynek charakteryzuje duża dynamika rynku IPO, perspektywa prywatyzacji dużych spółek (w tym energetycznych) oraz szybki rozwój całej gospodarki.
Rosnąca liczba zagranicznych spółek to efekt realizacji strategii rozwoju warszawskiej giełdy, która staje się główną giełdą regionu. Szeroki dostęp do kapitału, stabilna i zróżnicowana baza inwestorów, w tym inwestorów zagranicznych, niższe koszty wejścia na parkiet oraz skuteczna promocja GPW na arenie międzynarodowej skutkują rosnącym zainteresowaniem polskich i zagranicznych spółek, które szukają kapitału.
GPW będzie dalej realizowała swoją strategię przyciągania nowych spółek na parkiet, w tym także spółek zagranicznych oraz umacniania swojej pozycji w regionie.
Coraz więcej inwestorów zainteresowanych jest naszym rynkiem. Wyrazem tego jest m.in. rosnąca liczba członków giełdy, w tym dynamicznie rosnąca liczba zagranicznych firm inwestycyjnych, które stają się członkami GPW. Aktualnie członkostwo giełdy posiada 47 podmiotów, z których 19 to zdalni członkowie giełdy z Węgier, Czech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Słowacji i Estonii. Wartość obrotów zagranicznych brokerów również rośnie. Na koniec maja 2007 roku generowali oni ok. 5 proc obrotów akcjami na GPW; na koniec I półrocza br. wartość ta wzrosła do 10 proc.
Warszawska giełda skutecznie rywalizuje z innymi rynkami regionu przyciągając na swój parkiet coraz więcej spółek zagranicznych. W 2003 roku na GPW notowana była tylko jedna spółka zagraniczna, podczas gdy obecnie jest ich już 25. W tym samym okresie liczba zagranicznych spółek notowanych na giełdzie w Wiedniu spadła - z 21 do 18.