Reklama

Grupa Azoty nie widzi ryzyka niedoboru gazu

Grupa Azoty, producent nawozów i chemii, zapewnia, że wstrzymanie przez Rosję przesyłu gazu do Polski nie stanowi w tej chwili zagrożenia dla produkcji w firmie. Nie spodziewa się też ograniczenia dostaw surowca do zakładów grupy w przyszłości - mówi wiceprezes spółki Marek Wadowski. Eksperci podkreślają - wyzwaniem pozostanie cena surowca.

- Wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję do Polski nie wpłynęło na bilans gazu w polskim systemie gazowym - powiedział podczas czatu organizowanego przez "Puls Biznesu". - W chwili obecnej nie ma zagrożeń dla ciągłości produkcji, a na jej opłacalność w obszarze nawozów azotowych wpływa oczywiście cena gazu ziemnego. Jego ceny w obecnej chwili są wysokie, ale stabilne, umożliwiające generowanie dodatnich marż - dodał.

Wadowski poinformował, że Polska jest już dość dobrze zdywersyfikowana pod względem kierunków zaopatrzenia w błękitne paliwo. W środę, gdy gaz z Rosji przestał płynąć do Polski, firma uspokajała, że dostawy do spółek z grupy przebiegają bez zakłóceń, a produkcja jest realizowana na zaplanowanym poziomie. Dostawcą surowca do firmy jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Drogi gaz sprawia, że utrzymują się wysokie ceny nawozów azotowych w całej Europie oraz nawozów wieloskładnikowych i DAP na rynkach światowych.

Wysokie ceny produktów przekładają się na niższy popyt rynkowy. Wiceprezes potwierdził, że aktualny poziom cen nawozów jest wyzwaniem. - Grupa Azoty ulokowała wyprodukowany wolumen nawozów na rynku krajowym z uwagi na niższy import - mówił.

Ceny głównych surowców energetycznych (gaz, węgiel, energia elektryczna), surowców ropopochodnych (benzen, fenol, propylen) i uprawnień do emisji CO2 odpowiadają za około 70 proc. kosztów rodzajowych działalności operacyjnej grupy.

Wadowski podkreślał, że w przypadku Polski ryzyko ograniczenia dostaw gazu jest nieodłącznym elementem działania od lat. - Jako Grupa Azoty mamy na tę okoliczność przygotowane stosowne procedury działania uzależnione od skali i czasu ewentualnych ograniczeń - mówił.

GRUPAAZOTY

51,5000 +2,1000 4,25% akt.: 23.05.2022, 17:51
  • Otwarcie 49,6000
  • Max 51,5000
  • Min 48,2200
  • Kurs odniesienia 49,4000
  • Suma wolumenu 148 434
  • Suma obrotów 7 424 949,3200
  • Widełki dolne 44,6400
  • Widełki górne 54,5500
Zobacz również: CIECH CIECH LOTOS

Problemem wciąż pozostają wysokie ceny błękitnego paliwa. Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że ceny surowca - i tak już bardzo drogiego - wzrosły jeszcze bardziej. Wstrzymanie dostaw do Polski to kolejny czynnik prowzrostowy. - Gaz z nowych kierunków będzie trwale droższy i wyższa będzie presja kosztowa - informują analitycy Pekao.

Koszt pozyskania gazu przekłada się na ceny nawozów i na popyt. W ostatnim czasie zatwierdzony został pakiet pomocowy dla polskiego rolnictwa o wartości 3,9 mld zł, który ma pomóc przetrwać rolnikom trudny czas. Przewiduje on dopłaty od 250 do 500 zł do każdego hektara.

Monika Borkowska    

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »