Grupa Azoty nie widzi ryzyka niedoboru gazu

Grupa Azoty, producent nawozów i chemii, zapewnia, że wstrzymanie przez Rosję przesyłu gazu do Polski nie stanowi w tej chwili zagrożenia dla produkcji w firmie. Nie spodziewa się też ograniczenia dostaw surowca do zakładów grupy w przyszłości - mówi wiceprezes spółki Marek Wadowski. Eksperci podkreślają - wyzwaniem pozostanie cena surowca.

- Wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję do Polski nie wpłynęło na bilans gazu w polskim systemie gazowym - powiedział podczas czatu organizowanego przez "Puls Biznesu". - W chwili obecnej nie ma zagrożeń dla ciągłości produkcji, a na jej opłacalność w obszarze nawozów azotowych wpływa oczywiście cena gazu ziemnego. Jego ceny w obecnej chwili są wysokie, ale stabilne, umożliwiające generowanie dodatnich marż - dodał.

Wadowski poinformował, że Polska jest już dość dobrze zdywersyfikowana pod względem kierunków zaopatrzenia w błękitne paliwo. W środę, gdy gaz z Rosji przestał płynąć do Polski, firma uspokajała, że dostawy do spółek z grupy przebiegają bez zakłóceń, a produkcja jest realizowana na zaplanowanym poziomie. Dostawcą surowca do firmy jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Drogi gaz sprawia, że utrzymują się wysokie ceny nawozów azotowych w całej Europie oraz nawozów wieloskładnikowych i DAP na rynkach światowych.

Wysokie ceny produktów przekładają się na niższy popyt rynkowy. Wiceprezes potwierdził, że aktualny poziom cen nawozów jest wyzwaniem. - Grupa Azoty ulokowała wyprodukowany wolumen nawozów na rynku krajowym z uwagi na niższy import - mówił.

Ceny głównych surowców energetycznych (gaz, węgiel, energia elektryczna), surowców ropopochodnych (benzen, fenol, propylen) i uprawnień do emisji CO2 odpowiadają za około 70 proc. kosztów rodzajowych działalności operacyjnej grupy.

Wadowski podkreślał, że w przypadku Polski ryzyko ograniczenia dostaw gazu jest nieodłącznym elementem działania od lat. - Jako Grupa Azoty mamy na tę okoliczność przygotowane stosowne procedury działania uzależnione od skali i czasu ewentualnych ograniczeń - mówił.

GRUPAAZOTY

20,8800 -0,4400 -2,06% akt.: 25.06.2024, 17:51
  • Otwarcie 21,3200
  • Max 21,3200
  • Min 20,8400
  • Kurs odniesienia 21,3200
  • Suma wolumenu 172 804
  • Suma obrotów 3 635 882,5600
  • Widełki dolne 19,1900
  • Widełki górne 23,4400
Zobacz również: PCCROKITA POLICE POLWAX

Problemem wciąż pozostają wysokie ceny błękitnego paliwa. Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że ceny surowca - i tak już bardzo drogiego - wzrosły jeszcze bardziej. Wstrzymanie dostaw do Polski to kolejny czynnik prowzrostowy. - Gaz z nowych kierunków będzie trwale droższy i wyższa będzie presja kosztowa - informują analitycy Pekao.

Koszt pozyskania gazu przekłada się na ceny nawozów i na popyt. W ostatnim czasie zatwierdzony został pakiet pomocowy dla polskiego rolnictwa o wartości 3,9 mld zł, który ma pomóc przetrwać rolnikom trudny czas. Przewiduje on dopłaty od 250 do 500 zł do każdego hektara.

Monika Borkowska    

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »