Grupa Azoty z nowym zarządem. Spółkę czeka restrukturyzacja

Rada Nadzorcza Grupy Azoty odwołała dotychczasowego prezesa spółki Tomasza Hinca, a na jego miejsce tymczasowo oddelegowała Krzysztofa Kołodziejczaka. Kolejnymi zmianami są również roszady w zarządzie państwowej firmy. Jak podkreślono komunikacie podsumowującym ostatnie decyzje, priorytetem dla nowych zarządców ma być "długoterminowy plan restrukturyzacji grupy".

Rada Nadzorcza Grupy Azoty poinformowała, że podjęła uchwałę o zmianach w zarządzie spółki. Odwołani zostali: Tomasz Hinc (dotychczasowy prezes), Mariusz Graba, Filip Grzegorczyk Grzegorz Kądzielawski, oraz Marcin Kowalczyk. Poinformowano również, że RN delegowała Krzysztofa Kołodziejczyka do wykonywania obowiązków prezesa zarządu spółki do czasu powołania - w postępowaniu kwalifikacyjnym - nowego szefa. 

Jednocześnie RN Grupy Azoty uzupełniła również pozostałe dwa stanowiska w zarządzie spółki. Mowa tu o nowym wiceprezesie Marku Wadowskim oraz Zbigniewie Paprockim, który będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego. Obaj już wcześniej zasiadali w zarządzie firmy. 

Reklama

Nowy zarząd Grupy Azoty wyznaczył cel dla spółki. To przede wszystkim restrukturyzacja

Jak wskazano w komunikacie prasowym, "priorytetem dla nowego zarządu Grupy Azoty jest zapewnienie stabilności finansowej spółki". Natomiast długofalowo państwowe przedsiębiorstwo z branży chemicznej ma przejść proces restrukturyzacji, który ma przejawić się m.in. konsolidacją spółek należących do Grupy Azoty.  

"Przedstawiciele Zarządu Grupy Azoty zwracają również uwagę na konieczność transformacji energetycznej Grupy Azoty, która jest niezbędna, aby konkurować z europejskimi producentami z branży chemicznej i dostarczać na rynek produkty o możliwie najniższym śladzie węglowym, zgodnie z wymaganiami europejskich Klientów" - można przeczytać w komunikacie firmy.

Jeszcze w połowie 2023 r. media obiegła informacja o chęci zakupu większościowego pakietu udziałów w Grupie Azoty przez Orlen. Pierwsza z wymienionych państwowych spółek mierzyła się z problemami finansowymi, które pośrednio wynikały z m.in. wyższych cen gazu na międzynarodowych rynkach, a który jest kluczowym surowcem wykorzystywanym do produkcji wyrobów chemicznych. Taki scenariusz został jednak przekreślony już po wyborach, kiedy to Grupa Azoty opublikowała komunikat o podjęciu rozmów z koncernem naftowym mających na celu zakończyć potencjalny proces fuzji.

Grupa Azoty podaje, że jest jedną z "kluczowych" grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Grupa Azoty jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

Jednocześnie publiczna spółka ma w najbliższym czasie ogłosić konkursy na stanowiska: prezesa zarządu, członka zarządu ds. finansowych, członka zarządu ds. rozwoju i restrukturyzacji oraz członków zarządu odpowiedzialnych za trzy podstawowe obszary biznesowe: Agro i Chemia, Tworzywa i Polimery oraz Energetyka.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Azoty | zmiany personalne | Skarb Państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »