Reklama

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I półrocze 2019 r.

Wzrost sprzedaży o 84 proc., czterokrotny wzrost zysku netto do 10,3 mln euro.

* Przychody ze sprzedaży wzrosły w I półroczu 2019 r. o ponad 84 proc. r/r do 198 mln euro, dzięki wyższemu wolumenowi obrotu energią elektryczną oraz wyższej średniej cenie sprzedaży energii.

Reklama

* Wolumen sprzedanej energii elektrycznej wzrósł o 30 proc. r/r, z 3 056 do 3 970 GWh.

* Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł do 14,6 mln euro, w porównaniu do 7,5 mln euro w I półroczu 2018 r.

* Skonsolidowana EBITDA wyniosła 12,8 mln euro, w porównaniu do 5,0 mln euro w I półroczu 2018 r., a marża EBITDA wzrosła do 6,5 proc., w porównaniu do 4,7 proc. rok wcześniej.

* Zysk operacyjny sięgnął 10,2 mln euro, wobec 3,7 mln euro w I półroczu 2018 r.

* Skonsolidowany zysk netto wzrósł do 10,3 mln euro z 2,4 mln euro w ubiegłym roku.

* Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł ze 151 GWh do 590 GWh r/r.

* Zysk na akcję wyniósł 0,52 euro wobec 0,12 euro w I półroczu 2018 r.

- Początek bieżącego roku był bardzo korzystny dla Grupy INTER RAO Lietuva. Byliśmy świadkami imponującego wzrostu we wszystkich głównych obszarach działalności naszej spółki. Grupa istotnie zwiększyła wolumen obrotu energią elektryczną, a średnia cena sprzedanej energii była wyższa r/r. Dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym, należąca do Grupy farma wiatrowa wyprodukowała więcej energii elektrycznej w porównaniu do I półrocza 2018 r. W związku z tym, przychody ze sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej wyniosły 2,8 mln euro, o 34,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, podczas gdy koszty sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej, ze względu na zmianę umowy serwisowania turbin, zmniejszyły się w porównaniu do ubiegłego roku. W I połowie 2019 r. Grupa INTER RAO Lietuva wypracowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości ponad 14,6 mln euro. Skonsolidowana EBITDA wzrosła ponad dwukrotnie, do 12,8 mln euro, a zysk netto wzrósł czterokrotnie do 10,3 mln euro, co oznacza wzrost marż do, odpowiednio, 6,5 proc. i 5,2 proc. Grupa wygenerowała zysk w wysokości 0,52 euro na akcję - stwierdził Giedrius Balči?nas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.

Przychody ze sprzedaży

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-czerwiec 2019 r. wyniosły 198 mln euro, o 84,4 proc. więcej niż w I półroczu 2018 r.

Przychody Grupy z obrotu energią elektryczną w I półroczu 2019 r. wyniosły 194,8 mln euro, co oznacza wzrost o 85,4 proc. r/r. Przychody ze sprzedaży wyprodukowanej energii osiągnęły 2,8 mln euro, o 34,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na wzrost przychodów ze sprzedaży złożyły się większy wolumen obrotu energią elektryczną i wyższa średnia cena sprzedawanej energii elektrycznej.

Skonsolidowane koszty sprzedaży wzrosły o 83,6 proc. r/r do 182,9 mln euro, co oznacza mniejszy wzrost niż zanotowany w tym samym okresie wzrost przychodów ze sprzedaży. Koszty wyprodukowanej energii uległy obniżeniu r/r, w związku ze zmianą umowy serwisowania turbin, a koszty sprzedaży energii nabytej i odsprzedanej wzrosły o 84,5 proc. w porównaniu do porównywalnego okresu roku ubiegłego.

Dochody

W rezultacie, skonsolidowany zysk brutto za okres styczeń-czerwiec 2019 r. wyniósł 14,6 mln euro, a marża zysku brutto wzrosła do 7,41 proc. (7,02 proc. rok wcześniej).

W tym samym okresie, skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 10,2 mln euro, a marża operacyjna wzrosła do 5,16 proc. z 3,45 proc. rok temu. W podziale segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy utrzymał się na poziomie 12 proc. W okresie sprawozdawczym farma wiatrowa Vydmantai wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż w I półroczu 2018 r. dzięki korzystniejszym warunkom meteorologicznym.

Wyniki segmentów operacyjnych

Skonsolidowany zysk netto za I półrocze 2019 r. wyniósł 10,3 mln euro w porównaniu do 2,4 mln euro zysku za analogiczny okres ubiegłego roku. Marża netto wzrosła do 5,22 proc. w bieżącym okresie sprawozdawczym z 2,23 proc. rok temu.

IINTER RAO Lietuva

INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.

KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »