Reklama

Grupa Novaturas: 30-proc. wzrost przychodów i 32-proc. wzrost liczby klientów w pierwszych trzech kwartałach 2018 r., rentowność pod wpływem warunków pogodowych

Novaturas, największy operator turystyczny w krajach bałtyckich, którego akcje notowane są na GPW w Warszawie i Nasdaq w Wilnie, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. odnotował wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o blisko 30 proc. r/r do 140,2 mln euro. Z oferty Grupy od początku roku do końca września br. skorzystało łącznie 243,6 tys. klientów, czyli o 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i więcej niż w całym 2017 r. (233,5 tys. klientów).

- Liczba klientów zwiększyła się na niemal wszystkich turystycznych kierunkach, a największą popularnością wśród mieszkańców krajów bałtyckich cieszą się od lat Turcja, Grecja oraz Bułgaria. Jak co roku wzbogacamy przy tym ofertę Grupy Novaturas o nowe kierunki. W sezonie letnim 2018 ponownie zaproponowaliśmy naszym klientom wyjazdy na tunezyjską wyspę Djerba - skomentował Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturas.

W pierwszym półroczu Grupa osiągnęła bardzo dobre wyniki, natomiast trzeci kwartał wpłynął negatywnie na wyniki osiągnięte przez 9 miesięcy 2018 r. Niższe rok do roku zyski zanotowane w miesiącach letnich to efekt nadzwyczaj gorącego i suchego meteorologicznego lata, które we wszystkich trzech krajach bałtyckich rozpoczęło się już w maju i utrzymywało się przez czerwiec, lipiec i sierpień. - Upalne lato ograniczyło popyt na wyjazdy zagraniczne, co przełożyło się negatywnie na zainteresowanie ofertami last minute. W celu ożywienia popytu i sprzedaży przygotowanej oferty, musieliśmy dostosować ceny, co odbiło się na rentowności naszej sprzedaży - wyjaśnił Linas Aldonis.

Reklama

Narastająco, za dziewięć miesięcy 2018 r. skonsolidowana EBITDA Grupy sięgnęła 7,4 mln euro (spadek o 20 proc. r/r), a zysk netto wyniósł prawie 5,7 mln euro (-25 proc. r/r).

- - - - -

Grupa Novaturas ma ponad 40 proc. udziału w regionie w rynku zorganizowanych lotów czarterowych. Od 21 marca 2018 r. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na Nasdaq w Wilnie

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »