Reklama

Grupa Open Finance umacnia pozycję lidera po wynikach za 2015 rok

Grupa Kapitałowa Open Finance, w skład której wchodzą Open Finance SA, Home Broker SA, Open Finance TFI SA, Open Life TU Życie SA i Open Brokers SA, odnotowała za 2015 roku zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie niemal 29 mln złotych. W porównaniu do końca 2014 roku jest to wzrost aż o 14 proc. Jednocześnie, przychody grupy także wzrosły o 9,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku i wyniosły na koniec 2015 roku 370,9 mln złotych.

- Odrobiliśmy "lekcję" rynkową - wzmacniamy się i konsolidujemy działania w ramach naszej grupy - mówi Przemysław Guberow, prezes zarządu Open Finance SA.

Reklama

- Pracujemy nad zwiększaniem efektywności spółek dystrybucyjnych, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów funkcjonowania spółek w grupie. Stale także szukamy nowych, innowacyjnych rozwiązań biznesowych, dzięki którym utrzymujemy pozycję lidera na rynku. Co jednak najważniejsze - naszym priorytetem na 2016 roku jest jakość i wysokie standardy obsługi Klientów oraz budowa ich zaufania do wszystkich marek grupy - dodaje Guberow.

Open Finance SA na czele doradztwa finansowego

Mocnym atutem grupy pozostaje pośrednictwo w liczbie udzielanych kredytów hipotecznych - łącznie przez Open Finance i Home Broker - co potwierdza, że spółki utrzymują pozycję numer 1 na rynku. Wartość sprzedanych kredytów hipotecznych w samym IV kwartale 2015 roku wyniosła blisko 1,5 mld złotych (dokładnie 1493 mln) i jest najwyższa od ostatnich ośmiu kwartałów!

W całym zeszłym roku obie spółki wsparły klientów w uzyskaniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę blisko 5,5 mld złotych (5485 mln) i był to wzrost o 6 proc. w stosunku do wyników w 2014 roku.

Ponadto, grupa odnotowała aż 76 proc. wzrost wolumenu sprzedanych kredytów gotówkowych w 2015 roku (976 mln złotych) w stosunku do tego okresu w 2014 roku (553 mln złotych).

Na tym nie koniec - Open Finance SA wyprzedza konkurencję również w zakresie sprzedaży produktów inwestycyjnych. W samym IV kwartale 2015 roku spółka sprzedała produkty jednorazowe w kwocie 76 mln zł, a w całym roku - 394 mln złotych. Wśród produktów znajdowały się zarówno lokaty strukturyzowane, TFI, jak również UFK obligacji korporacyjnych.

Home Broker bije rekord w 2015 roku

2015 rok był bardzo udanym okresem dla Home Broker SA - lidera na rynku pośrednictwa nieruchomości. W zakresie wolumenów sprzedaży w obrocie nieruchomościami w IV kwartale 2015 na rynku pierwotnym nastąpił wzrost liczby transakcji w stosunku do poprzednich kwartałów, w związku z zwiększającą się liczbą deweloperów w ofercie.

Home Broker SA pobił w 2015 roku z pewnością historyczny rekord - także na tle całej branży - sprzedaży aż blisko 1500 mieszkań na rynku pierwotnym tylko w IV kwartale. (analogicznie w 2014 roku było to 920 mieszkań). Natomiast w całym 2015 roku Home Broker pomógł klientom w zamieszkaniu w ich wymarzonym "M" (na rynku pierwotnym), pośrednicząc w 4701 transakcjach. Co istotne, właśnie ze względu na tak dobre wyniki wielu deweloperów zawarło ze spółką umowy na wyłączność sprzedaż ich mieszkań na rynku pierwotnym.

Wyniki na rynku wtórnym również były satysfakcjonujące - w IV kwartale Home Broker przeprowadził 1246 transakcji na tym rynku, a w całym 2015 roku - 4779.

Dobry wynik Open Finance TFI

Warto odnotować również wynik finansowy Open Finance TFI, który w 2015 roku wyniósł 17,73 mln złotych. Największy przyrost aktywów nastąpił w funduszach obligacji korporacyjnych i sekurytyzacyjnych.

Na 31 grudnia 2015 roku aktywa w zarządzaniu Open Finance TFI wynosiły ponad 4 mld złotych, w tym ponad 3 mld złotych w funduszach rynku kapitałowego.

Open Life w czołówce Towarzystw Ubezpieczeniowych

33,9 mln złotych - tyle na koniec 2015 roku wyniósł wynik finansowy Open Life. Spółka zajmuje mocne 4. miejsce - na podstawie oficjalnych danych Komisji Nadzoru Finansowego - w zestawieniu 10 największych towarzystw pod względem przypisu składki.

Struktura przypisu składki kształtowała się w zeszłym roku następująco - 95,8 proc. produkty z UFK, produkty ochronne 3,9 proc. i 0,3 proc. ubezpieczenia kapitałowe.

Podsumowanie działań Grupy Open Finance SA

Najważniejsze działania, jakie przeprowadzono w całym 2015 roku w Grupie Open Finance to m.in.

o Wydzielenie spółki HB Finanse Sp. z o.o. ze spółki Home Broker S.A w celu jej połączenia ze spółką Open Finance SA. Celem połączenia było usystematyzowanie biznesowej działalności - Open Finance w obszarze pośrednictwa finansowego, a Home Broker w obszarze pośrednictwa na rynku nieruchomości, co wpłynie na wzrost efektywności funkcjonowania obu spółek dystrybucyjnych. Połączenie zostało dokonane z dniem 27 stycznia 2016 roku;

o Dalszy rozwój zewnętrznej struktury sprzedażowej Open Partners w ramach Open Finance jako integratora rynku drobnych firm doradztwa finansowego;

o Stworzenie zewnętrznej struktury sprzedażowej HB Partners w ramach Home Broker jako integratora na rynku nieruchomości, dedykowanego do obsługi rynku pierwotnego;

o W związku z rozwojem zewnętrznych kanałów sprzedaży, stopniowe przeorientowanie na pozyskanie klienta poza siecią internet

o Rozwój multiagencji ubezpieczeniowej Open Brokers w strukturach Grupy; dotarcie do obecnych i nowych klientów z szeroką ofertą ochronną;

o Rozwój pośrednictwa w zakresie produktów firmowych;

o Obsługa deweloperów pod kątem pozyskiwania finansowania, oraz usług outsourcingu działów sprzedaży;

o Zagospodarowanie rynku pośrednictwa finansowego w małych miastach przy pomocy ekspansji sieci mobilnej.

Opr. MD

Dowiedz się więcej na temat: Open Finance

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »