Grupa Orlen kupuje trzy farmy wiatrowe. "Jedna z największych transakcji na krajowym rynku"

Grupa Orlen zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW - podał Orlen w komunikacie prasowym. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek wskazał, iż jest to jedna z największych transakcji na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii.

Jak podano, w ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW).

"Dokonujemy jednej z największych transakcji na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach. Skala działania i doświadczenie w procesach akwizycyjnych pozwalają nam skutecznie przeprowadzać tego typu operacje. Konsekwentnie inwestujemy w ten segment, tak by oferować naszym klientom czystą i konkurencyjną cenowo energię. Do 2030 roku będziemy posiadać około 9 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, stając się liderem transformacji energetycznej naszego regionu. Zawarta dziś umowa powiększy nasz portfel OZE o jednostki wytwórcze wyjątkowo wysokiej jakości. Przejmowane trzy farmy wiatrowe są nie tylko jednymi z najbardziej nowoczesnych w kraju, ale charakteryzują się też świetnym położeniem, zapewniającym wysoką wietrzność, co gwarantuje wysoki stopień wykorzystania mocy zainstalowanych" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Reklama

900 MW mocy w odnawialnych źródłach energii

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości: Ujazd (o mocy 30 MW), Dobrzyca (o mocy 49,9 MW) oraz Dominowo (o mocy 62,4 MW). Farmy zostały uruchomione w latach 2021-2022.

Transakcja realizowana jest przez należącą do grupy spółkę Orlen Wind 3. Po jej finalizacji koncern będzie posiadał około 900 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach.

Orlen poinformował, że dodatkowym elementem transakcji są opcjonalne projekty fotowoltaiczne. Mogą one zostać zrealizowane przez sprzedającego w większości na zasadzie cable poolingu, czyli przy wykorzystaniu istniejącego już przyłącza. Realizacja tych projektów na zasadzie cable poolingu jest uzależniona od zakończenia prac nad procedowanymi obecnie regulacjami umożliwiającymi to rozwiązanie.

Nowe aktywa to kolejna inwestycja grupy Orlen w OZE w Wielkopolsce. Działa tam już farma wiatrowa Przykona o mocy ok. 33 MW oraz farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 25 MW.

W drugiej połowie lipca tego roku wchodząca w skład grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno o łącznej moc 59 MW. W planach Energi jest też budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

PKNORLEN

46,5350 0,2150 0,46% akt.: 18.12.2024, 17:51
  • Otwarcie 46,2000
  • Max 46,8500
  • Min 46,1200
  • Kurs odniesienia 46,3200
  • Suma wolumenu 6 292 397
  • Suma obrotów 292 755 487,25
  • Widełki dolne 41,5800
  • Widełki górne 50,8200
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | farmy wiatrowe | odnawialne źródła energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »