Reklama

Haitong podtrzymał ocenę Comarchu

Haitong Bank w raporcie z 2 marca podtrzymuje rekomendację KUPUJ dla Comarchu i podnosi cenę docelową do 241 PLN (ze 194 PLN).

Podwyższenie to jest efektem bardzo dobrych wyników za czwarty kwartał 2016 r., które pokazały wyraźną poprawę jeżeli chodzi o strukturę przychodów, skupiony obecnie w większym stopniu na własnym oprogramowaniu i usługach, przynoszących wyższą marżę. To spowodowało podniesienie prognoz analityków Haitong dotyczących marży brutto w latach 2017/18/19 odpowiednio do 31/31,3/31,5 procent (wobec 29,5/30/30 procent wcześniej), co przekłada się na podwyższenie szacunków dla EBITDA odpowiednio o 4/4/8 procent. 

Reklama

 

Analitycy oczekują że spodziewane ożywienie w segmencie publicznym, związane z przetargami ogłaszanymi w ramach nowego budżetu UE, może przyspieszyć tempo wzrostu przychodów do 8,1 procent w 2017 r., przy jednoczesnym utrzymaniu presji płacowej na porównywalnym poziomie. Dlatego Haitong zachowuje ostrożność i uważa, że utrzymanie marży brutto z roku 2016 na poziomie 31 procent można będzie uznać za sukces. 

 

Analitycy Haitong wymieniają kilka pozytywnych czynników płynących z trwającej ekspansji zagranicznej Comarchu. Po pierwsze, niesie ona znacznie większy potencjał jeżeli chodzi o wzrost organiczny. Po drugie, sprzedaż usług z wyższą marzą wspiera strukturę przychodów. Ponadto, ekspansja na rynku międzynarodowym ogranicza uzależnienie Comarchu od polskiego rynku IT, który oferuje niższy potencjał wzrostu organicznego i może być nieprzewidywalny (jak np. sektor publiczny). Haitong uważa że bardzo dobre wyniki za czwarty kwartał 2016 r. spotkają się z szybkim podniesieniem prognoz przez konsensus rynkowy. Na nowych prognozach Haitong Bank, Comarch wyceniany jest z 12/14-procentowym dyskontem w porównaniu do swoich polskich konkurentów z branży IT jeżeli chodzi o wskaźnik EV/EBITDA na lata 2017/18.

Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Bank

Dowiedz się więcej na temat: rekomendacje | Comarch | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »