Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

Rok 2017 był kolejnym rokiem kadrowej karuzeli w spółkach Skarbu Państwa. Rotacja co prawda znacząco osłabła w stosunku do roku 2016 (30 proc. w 2017 versus 73 proc. w 2016 roku), ale suma przyznanych odpraw nadal była wysoka. W poniższym artykule przyjrzymy się ile Państwo wydało w latach 2016 i 2017 na zmiany kadrowe w zarządach spółek, w których Skarb Państwa ma bezpośrednie udziały. Dane zostały opracowane przy wykorzystaniu raportów Sedlak & Sedlak "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 i 2017 roku".

Spółki Skarbu Państwa, czyli które?

Za spółki Skarbu Państwa uznaje się firmy, w których bezpośredni udział w akcjonariacie ma Państwo. Błędnym jest jednak przekonanie, że w każdym z tych przedsiębiorstw Państwo ma większościowy udział w akcjonariacie.

Jak widać, tylko w 7 firmach spośród 16 Skarb Państwa ma udział większościowy. W większości pozostałych jest on akcjonariuszem dominującym, co w praktyce zapewnia mu możliwość decydowania o losach spółek.

Należy dodać, że oprócz wymienionych przedsiębiorstw, Skarb Państwa sprawuje kontrolę w sposób pośredni w spółkach, w których udziały mają przedsiębiorstwa, gdzie jest głównym akcjonariuszem.

Reklama

Dobrym przykładem są banki PEKAO i Alior , kontrolowane przez PZU. Jak widać w tabeli 1., pomimo karuzeli kadrowej i zarządzania podporządkowanego interesowi społecznemu i politycznemu wymienione przedsiębiorstwa generują pokaźne zyski (łącznie niemal 30 mld zł).

Gorące stołki - ile to kosztuje?

Jeżeli popatrzymy na odprawy wypłacone menedżerom w 2016 roku to uwagę zwraca przede wszystkim PZU, gdzie koszt wypłaconych odpraw wyniósł niemal 2,5 mln zł. Ponad 2 mln zł wypłacono także w PKO BP. Całkowity koszt odpraw we wszystkich spółkach to niemal 7,5 mln zł, czyli tyle, ile roczne maksymalne wynagrodzenie 5 prezesów dużych spółek według założeń nowej Ustawy Kominowej.

Jakie odprawy?

Gdy popatrzymy na rok 2017, to w zestawieniu wysokości odpraw zdecydowanie przoduje Bank PEKAO, spółka pośrednio zależna od Skarbu Państwa, gdzie suma odpraw wyniosła niemal 5,5 mln zł. Dużo za zmiany zapłacono także w KGHM - ponad 2,5 mln zł. W przypadku miedziowej spółki należy zadać sobie pytanie jaki sens mają kolejne zmiany, gdyż i tak co roku wymienia się niemal całą kadrę zarządzającą, sowicie za to płacąc. Podobna sytuacja ma zresztą miejsce w JSW. Ogółem suma wypłaconych odpraw w spółkach bezpośrednio lub pośrednio zależnych od Skarbu Państwa to prawie 12 mln zł.

Karuzela kręci się dalej

Stabilność zatrudnienia w zarządzie spółki jest jednym z wyznaczników kondycji i zdrowia danej firmy. Częste zmiany zazwyczaj oznaczają kłopoty w organizacji. Warto pamiętać, że koordynowanie działań dużego przedsiębiorstwa wymaga trochę czasu na wdrożenie. Tymczasem spośród 22 menedżerów, którzy otrzymali odprawy w 2016 roku 10 nie przepracowało nawet 2 lat. W 2017 roku spośród 23 było to 9 osób.

Taka skala rotacji na pewno nie ujdzie uwadze potencjalnych inwestorów i na pewno nie wpłynie korzystnie na poziom zarządzania spółką. Wydane na odprawy niemal 20 mln PLN, nie było być może dużą sumą w skali przychodów i zysków wymienionych spółek. Jednak pieniądze te można było spożytkować lepiej.

Konrad Akowacz

Sedlak & Sedlak

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018!

..................

Ważne - Wynagrodzenie menedżerów brutto

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

wynagrodzenia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »