Reklama

Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

Rok 2017 był kolejnym rokiem kadrowej karuzeli w spółkach Skarbu Państwa. Rotacja co prawda znacząco osłabła w stosunku do roku 2016 (30 proc. w 2017 versus 73 proc. w 2016 roku), ale suma przyznanych odpraw nadal była wysoka. W poniższym artykule przyjrzymy się ile Państwo wydało w latach 2016 i 2017 na zmiany kadrowe w zarządach spółek, w których Skarb Państwa ma bezpośrednie udziały. Dane zostały opracowane przy wykorzystaniu raportów Sedlak & Sedlak "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 i 2017 roku".

Reklama

Spółki Skarbu Państwa, czyli które?

Reklama

Za spółki Skarbu Państwa uznaje się firmy, w których bezpośredni udział w akcjonariacie ma Państwo. Błędnym jest jednak przekonanie, że w każdym z tych przedsiębiorstw Państwo ma większościowy udział w akcjonariacie.

Jak widać, tylko w 7 firmach spośród 16 Skarb Państwa ma udział większościowy. W większości pozostałych jest on akcjonariuszem dominującym, co w praktyce zapewnia mu możliwość decydowania o losach spółek.

Należy dodać, że oprócz wymienionych przedsiębiorstw, Skarb Państwa sprawuje kontrolę w sposób pośredni w spółkach, w których udziały mają przedsiębiorstwa, gdzie jest głównym akcjonariuszem.

Dobrym przykładem są banki PEKAO i Alior , kontrolowane przez PZU. Jak widać w tabeli 1., pomimo karuzeli kadrowej i zarządzania podporządkowanego interesowi społecznemu i politycznemu wymienione przedsiębiorstwa generują pokaźne zyski (łącznie niemal 30 mld zł).

Gorące stołki - ile to kosztuje?

Jeżeli popatrzymy na odprawy wypłacone menedżerom w 2016 roku to uwagę zwraca przede wszystkim PZU, gdzie koszt wypłaconych odpraw wyniósł niemal 2,5 mln zł. Ponad 2 mln zł wypłacono także w PKO BP. Całkowity koszt odpraw we wszystkich spółkach to niemal 7,5 mln zł, czyli tyle, ile roczne maksymalne wynagrodzenie 5 prezesów dużych spółek według założeń nowej Ustawy Kominowej.

Jakie odprawy?

Gdy popatrzymy na rok 2017, to w zestawieniu wysokości odpraw zdecydowanie przoduje Bank PEKAO, spółka pośrednio zależna od Skarbu Państwa, gdzie suma odpraw wyniosła niemal 5,5 mln zł. Dużo za zmiany zapłacono także w KGHM - ponad 2,5 mln zł. W przypadku miedziowej spółki należy zadać sobie pytanie jaki sens mają kolejne zmiany, gdyż i tak co roku wymienia się niemal całą kadrę zarządzającą, sowicie za to płacąc. Podobna sytuacja ma zresztą miejsce w JSW. Ogółem suma wypłaconych odpraw w spółkach bezpośrednio lub pośrednio zależnych od Skarbu Państwa to prawie 12 mln zł.

Karuzela kręci się dalej

Stabilność zatrudnienia w zarządzie spółki jest jednym z wyznaczników kondycji i zdrowia danej firmy. Częste zmiany zazwyczaj oznaczają kłopoty w organizacji. Warto pamiętać, że koordynowanie działań dużego przedsiębiorstwa wymaga trochę czasu na wdrożenie. Tymczasem spośród 22 menedżerów, którzy otrzymali odprawy w 2016 roku 10 nie przepracowało nawet 2 lat. W 2017 roku spośród 23 było to 9 osób.

Taka skala rotacji na pewno nie ujdzie uwadze potencjalnych inwestorów i na pewno nie wpłynie korzystnie na poziom zarządzania spółką. Wydane na odprawy niemal 20 mln PLN, nie było być może dużą sumą w skali przychodów i zysków wymienionych spółek. Jednak pieniądze te można było spożytkować lepiej.

Konrad Akowacz

Sedlak & Sedlak

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018!

..................

Ważne - Wynagrodzenie menedżerów brutto

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »