Reklama

Ile warte są akcje GPW?

Analitycy KBC Securities wycenili akcje Giełdy Papierów Wartościowych metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych w przedziale od 1,338 do 1,694 mld zł - wynika z raportu, do którego dotarła PAP.

Wycena DCF została sporządzona w oparciu o szczegółowe prognozy wyników dla GPW do roku 2014. Przy założeniu premii za ryzyko na poziomie 4,5 proc. i stopy wzrostu FCF po okresie szczegółowej prognozy na poziomie 3 proc. wycena GPW to 1,49 mld zł.

Przy 5 proc. premii za ryzyko i 2,5 proc. stopie wzrostu FCF wycena to 1,338 mld zł. Przy założeniu 4 proc. premii za ryzyko i 3,5 proc. stopie wzrostu FCF po okresie szczegółowej prognozy wycena GPW kształtuje się na poziomie 1,694 mld zł.

_ _ _ _

Analitycy Ipopemy

wycenili akcje Giełdy Papierów Wartościowych w przedziale od 1,52 do 1,57 mld zł - wynika z raportu, do którego dotarła PAP. Wycena metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych dała wartość GPW na poziomie 1,57 mld zł, a metoda porównawcza dała wycenę 1,52 mld zł.Analitycy Ipopemy prognozują, że w bieżącym roku GPW wypracuje 89,6 mln zł zysku netto w porównaniu do 100,7 mln zł rok wcześniej. W 2011 r. zysk ma wzrosnąć do 117 mln zł, a rok później do 134,4 mln zł.

Reklama

Analitycy Wood Company wycenili

akcje przygotowującej się do oferty publicznej Giełdy Papierów Wartościowych w przedziale od 1,549 do 2,085 mld zł - wynika z raportu z 4 października, do którego dotarł PAP. Analitycy Wood Company spodziewają się, że średniorocznie zyski i przychody GPW będą rosły w tempie odpowiednio: 18 i 15 proc. w latach 2010-2014. Czynnikami sprzyjającymi poprawie wyników giełdy miałyby być rosnące obroty akcjami i instrumentami pochodnymi, a także nowe produkty, które będą w przyszłości oferowane inwestorom.

Wood Company prognozuje, że marża EBITDA w latach 2010-2014 będzie utrzymywać się w przedziale od 45 do 66 proc., a EBITDA będzie rosła w tempie 23 proc. średniorocznie.

ROE powinno poprawić się w tym okresie do 21-26 proc. wobec 10-21 proc. notowanych w latach 2007-2009. Analitycy prognozują też, że w 2010 roku GPW będzie miała 8 mln zł zysku operacyjnego. W 2011 roku zysk operacyjny giełdy ma wzrosnąć do 134 mln zł, a w 2012 roku do 141 mln zł.

OPINIA -INTERIA.PL

Zaprezentowana przez resort skarbu oferta sprzedaży akcji GPW mnie osobiście nie zachwyca.

Po pierwsze wysoką ceną, (43 !) która nie daje nadziei na wysokie zyski. Po drugie, spodziewana redukcja , która pozwoli kupić akcje za kwotę znacznie niższą od poprzednich prywatyzowanych spółek SP. Inwestorom indywidualnym, którzy chcą dobrze zarobić, znów pozostanie więc zakładanie rachunków na członków swoich rodzin i przyjaciół. Nie oznacza to jednak, że wygranego tej oferty nie da się wskazać nawet w tej chwili. To minister Grad, który zarobi dla budżetu ponad miliard złotych.

Debiut GPW zaplanowany na 9 listopada dlatego w dużej mierze będzie uzależniony od koniunktury na światowych rynkach. GPW to dobry cel dla funduszy inwestycyjnych i OFE, choć z polityką dywidendową można dyskutować czy to się tak bardzo opłaci.

Marcin Zabrzeski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »