IMC zwiększa efektywność operacyjną
IMC, jedna z najbardziej efektywnych spółek rolniczych na Ukrainie, wdraża program, który pozwoli osiągnąć jej lepsze wyniki plonów i wskaźniki wydajności. W 2013 roku w ramach programu IMC Compass giełdowa grupa zmniejszy ryzyko pogodowe, które jest jednym z głównych zagrożeń w rolnictwie.
Spółka w bieżącym roku wdraża system autonomicznych internetowych stacji pogodowych, który zapewni możliwość uzyskania precyzyjnej indywidualnej prognozy na określonym obszarze lokalnym w promieniu 10 km. Grupa już zakupiła 11 stacji meteorologicznych, które są instalowane na polach IMC. Grupa wdrożyła system jeszcze przed kampanią siewną, podczas której będzie uprawiać rekordowy areał - 120 tys. ha.
System pozwala również ostrzegać przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych na rośliny (mróz, wysokie temperatury, brak lub nadmiar wilgoci), oszacować okres pojawienia się chorób i szkodników oraz określić optymalny czasu siewu i operacji technologicznych w sezonie wegetacyjnym. Dzięki wdrażanym rozwiązaniom IMC będzie mogło dynamicznie reagować na warunki pogodowe i ich konsekwencje. W efekcie spółka zmniejszy koszty produkcji i będzie osiągać wyższe plony.
W 2013 r., w ramach całego IMC COMPASS zainwestowano ponad 215 tys. USD zarówno dla nowych areałów, jak i dla funkcjonujących w Grupie wcześniej. Inwestycja ma zwrócić się w mniej niż 1 rok. - IMC COMPASS jest jedną z naszych fundamentów wzrostu wydajności operacyjnej. Jest to oryginalny system, który każdego roku jest rozwijany i uzupełniany w oparciu o doświadczenia wiodących firm sektora rolno-spożywczego na świecie -twierdzi Ievgen Osypov, prezes IMC.
IMC COMPASS składa się z czterech części:
1. Technologia sterowania i księgowości
2. System precyzyjnego rolnictwa
3. System zarządzania w oparciu o spektralną analizę dokładnych zdjęć satelitarnych
4. System autonomicznych internetowych stacji pogodowych
Za pomocą IMC COMPASS firma kontroluje i optymalizuje ponad 50 proc. kosztów (paliwo, nasiona, nawozy, ochrona roślin, płace), zwiększa plony, polepsza jakość produktów oraz optymalizuje technologie i procesów logistycznych.
Wdrożenie IMC COMPASS rozpoczęło się w 2009 r. wprowadzeniem technologii kontroli i księgowości. Został stworzony korporacyjny system informacji geograficznej, który zawiera również informację na temat każdego pola Grupy. Wszystkie maszyny są wyposażone w GPS. Dzisiaj specjaliści firmy w każdej chwili mogą zmonitorować gdzie pracuje dowolny ciągnik, kombajn, samochód oraz obliczyć ich prędkość, a także zmierzyć ilość zużytego paliwa.
Kolejnym etapem było wprowadzenie systemu precyzyjnego rolnictwa w 2011 r., umożliwiającego przeprowadzenie operacji z dokładnością od 30 do 2 cm (dla porównania standardowa dokładność to 1 metr). Dzięki temu zmniejsza się koszty nasion, nawozów, środków ochrony roślin, paliwa, czasu pracy o 7-14 proc.
Ubiegły rok był w IMC okresem wdrażania "kosmicznych" technologii. W rezultacie przeprowadzenia w 2011 r. wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową (International Finance Corporation) projektu pilotażowego na rzecz rozwoju satelitarnego monitorowania upraw rolnych na polach IMC, już w 2012 r. wprowadzony został system zarządzania w oparciu o analizę widmową dokładnych obrazów satelitarnych. Teraz spółka może kontrolować podstawowe parametry podczas uprawy roślin:
o technologie zgodności produkcyjnej (w sezonie sadzenia, w sezonie wegetacyjnym);
o zapotrzebowanie na nawozy;
o monitorowanie rozwoju roślin w okresie wegetacji;
o przewidywanie poziomu plonu dla każdej uprawy i planowanie procesów logistycznych;
o tworzenie indywidualnego podejścia technologicznego na każdym polu, co w konsekwencji powoduje wzrost plonu i zmniejszenie kosztów.
IMC jest jednym z najbardziej efektywnych przedsiębiorstw w sektorze rolno-spożywczym Ukrainy. Efektywność operacyjna IMC jest niewątpliwie przewagą konkurencyjną i fundamentem dla rentowności biznesu. Osiągnięty w 2011 r. poziom EBITDA na hektar ziemi uprawnej na poziomie 678 USD, podczas gdy średnia dla Ukrainy wynosiła 250-300 USD. Z badań międzynarodowego projektu Agribenchmark wynika, że w 2011 r. koszt produkcji tony kukurydzy, czyli głównej uprawy spółki, był o 29 proc. mniejszy od średniej dla Ukrainy, a zysk za tonę - 3 razy większy.
Niemniej jednak cele spółki są jeszcze bardziej ambitne. Prezes IMC Ievgen Osypov w wywiadzie dla przedstawicielstwa GPW w Kijowie stwierdził: "Planem IMC jest bycie najbardziej efektywną spółką rolniczą na świecie".
Notowania spółki Industrial Milk Company
Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Obecnie grupa zarządza bankiem ziemi o powierzchni blisko 120 tys. ha. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na GPW.
Opr. MM