Reklama

Inwestorzy indywidualni mogą dostać więcej akcji

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - podała KNF we wtorkowym komunikacie.

Prospekt został zatwierdzony w związku z ofertą publiczną do 26.786.530 akcji serii B. Oferującym jest Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

Prezes GPW Ludwik Sobolewski powiedział, że publikacja prospektu emisyjnego GPW nastąpi w czwartek. - Od rana będzie on dostępny na naszej stronie internetowej - dodał.

Debiut akcji GPW na warszawskim parkiecie planowany jest w czwartym kwartale tego roku. Minister skarbu Aleksander Grad mówił wcześniej PAP, że prawdopodobny termin debiutu spółki to 9 listopada.

GPW poinformowała we wtorek, że za prowadzenie oferty warszawskiej giełdy odpowiadają tzw. globalni koordynatorzy. Rolę tę pełnią cztery instytucje: Citi, J.P. Morgan Securities Ltd, Goldman Sachs International oraz UBS Limited. Firmy te są również współprowadzącymi księgę popytu.

Reklama

Rola oferującego i współprowadzącego księgę popytu należy do Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. Oddział - Dom Maklerski PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Współprowadzącymi księgę popytu są także: IPOPEMA Securities SA, KBC Securities N.V., Societe Generale. Współmenedżerami oferty zostali: DM BOŚ, Biuro Maklerskie Alior Bank SA, Banco Espirito Santo de Investimento SA Oddział w Polsce, DM IDM SA, Wood&Company Financial Services.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach Skarbu Państwa pozostanie 35 proc. walorów giełdy. W ciągu najbliższych trzech - pięciu lat ma nastąpić drugi etap prywatyzacji tej spółki.

Ile akcji dla małych?

Według osób związanych z ofertą, banki inwestycyjne zaproponowały, aby do inwestorów indywidualnych trafiło 25-30 proc. oferowanych akcji (Skarb Państwa sprzedaje 63,82 proc. wszystkich walorów GPW). Jak twierdzą jednak nasi rozmówcy Rzeczpospolitej , resort skarbu zastanawia się nad rozszerzeniem tej transzy do 35 proc.

_ _ _ _ _

Prawdopodobnie do 28 października. Zapisy będą prowadzić wszystkie domy maklerskie. Publikację prospektu przewidziano na czwartek, a debiut na 9 listopada. Cena walorów, przy której będą prowadzone zapisy, powinna zostać ogłoszona też w czwartek. - Sprzedaż akcji giełdy to ostatnia tak wielka i atrakcyjna prywatyzacja. Skarbowi Państwa pozostaną do sprzedaży właściwie wyłącznie akcje mniej interesujących dla inwestorów spółek, np. kopalnie czy koleje - mówi "Rz" Marek Mikuć, członek zarządu Allianz TFI.

Według informacji gazety, już dziś powinna zapaść decyzja o podziale na transze sprzedawanych akcji.

Pod uwagę brane są dwa warianty - do inwestorów indywidualnych trafić może albo 25, albo 30 proc. oferty. Skarb Państwa chce sprzedać w sumie 26,8 mln walorów stanowiących 63,82 proc. kapitałów GPW. We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego ma zatwierdzić prospekt emisyjny spółki.

Więcej o tym pisze dziś na swoich łamach "Rzeczpospolita".

Ile są warte akcje GPW?

Analitycy Espirito Santo wycenili akcje przygotowującej się do oferty publicznej GPW w przedziale od 1,6 do 2,0 mld zł - wynika z raportu banku z 4 października, do którego dotarła PAP. Uzyskana wycena bazuje na modelu DCF i metodzie porównawczej.

Espirito Santo prognozuje, że w latach 2010-2014 GPW będzie zwiększać przychody o 9,4 proc., zysk EBITDA o 15,4 proc. i zysk netto o 15,1 proc. średniorocznie.Analitycy Espirito Santo oceniają, że przed GPW są jeszcze 2-3 lata działania bez prawdziwej konkurencji. Dopiero po 2012 roku do gry mogą włączyć się platformy MTF.

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał, że publikacja prospektu emisyjnego i ceny maksymalnej akcji GPW może nastąpić w przyszłym tygodniu. W ofercie publicznej GPW Skarb Państwa sprzeda maksymalnie 26.786.530 akcji, reprezentujących do 63,82 proc. kapitału zakładowego spółki. W ramach oferty nie będzie przeprowadzona nowa emisja akcji.

Sprawdź bieżące informacje z rynku pierwotnego GPW w Biznes INTERIA.PL

- - - - -

Wood wycenia akcje GPW na 1,549-2,085 mld zł

Analitycy Wood Company wycenili akcje przygotowującej się do oferty publicznej Giełdy Papierów Wartościowych w przedziale od 1,549 do 2,085 mld zł - wynika z raportu z 4 października, do którego dotarł PAP.

Analitycy Wood Company spodziewają się, że średniorocznie zyski i przychody GPW będą rosły w tempie odpowiednio: 18 i 15 proc. w latach 2010-2014. Czynnikami sprzyjającymi poprawie wyników giełdy miałyby być rosnące obroty akcjami i instrumentami pochodnymi, a także nowe produkty, które będą w przyszłości oferowane inwestorom. Wood Company prognozuje, że marża EBITDA w latach 2010-2014 będzie utrzymywać się w przedziale od 45 do 66 proc., a EBITDA będzie rosła w tempie 23 proc. średniorocznie.

ROE powinno poprawić się w tym okresie do 21-26 proc. wobec 10-21 proc. notowanych w latach 2007-2009.Analitycy prognozują też, że w 2010 roku GPW będzie miała 8 mln zł zysku operacyjnego. W 2011 roku zysk operacyjny giełdy ma wzrosnąć do 134 mln zł, a w 2012 roku do 141 mln zł.

Sprawdź bieżące informacje z rynku pierwotnego GPW w Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »