Inwestorzy wyciągnęli z funduszy 12 miliardów dolarów. Ucieczka!
Inwestorzy wyciągnęli 12 miliardów dolarów z funduszy rynków rozwijających się, do których należy Polska. Wyciąganie odbywa się w najszybszym tempie od 2011 roku. To już ucieczka.
Według firmy EPFR Global, która bada przepływy kapitału, inwestorzy w tygodniu 22-29 stycznia br. wyjęli z funduszy 6,3 mld dolarów i był to największy tygodniowy odpływ od sierpnia 2011 roku. W styczniu 2014 r. wybrano w sumie 12,2 mld dolarów.
Rynek papierów skarbowych rynków rozwijających się także tracił. Odpłynęło z niego w ostatnim tygodniu 2,7 mld dol. i 4,6 mld dol. w całym pierwszym miesiącu roku.
Negatywne podejście inwestorów do rynków wschodzących ma odzwierciedlenie na rynku walutowym - słabną m.in. turecka lira, południowoafrykański rand oraz węgierski forint. Jako powód niepokoju podaje się najczęściej słabnięcie wzrostu w Chinach. Amerykańskie źródła informują, że spore straty zanotowały fundusze prowadzone przez Marka Mobiusa (Franklin Templeton) oraz Ashmore i First State. Zyskały na tym natomiast fundusze hedgingowe jak Moore Capital.
Krzysztof Mrówka