Jesienna ofensywa TFI
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowują ofertę na listopad, bo chcą zdobyć klientów produktów antypodatkowych.
Pod koniec roku zostanie uwolnione z produktów antypodatkowych - inwestycyjnych, bankowych oraz ubezpieczeniowych - około 5 mld zł. O te pieniądze będą walczyć m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Na koniec września w ich funduszach antypodatkowych było zgromadzonych ponad 2 mld zł.
Oferta specjalna
Na uruchomienie funduszu zamkniętego i mieszanego potrzeba 3-4 miesięcy. Dlatego TFI już mają gotową ofertę dla klientów funduszy likwidowanych w grudniu 2003 r.
- Przygotowaliśmy dwa fundusze. Pierwszy to fundusz papierów dłużnych. Oprócz polskich papierów skarbowych pojawią się w nim polskie papiery komercyjne oraz zagraniczne skarbowe i komercyjne - mówi Andrzej Dorosz, prezes Skarbiec TFI.
Drugi fundusz będzie mieszany. Znajdą się w nim papiery dłużne oraz akcje z opcją na indeksy zagraniczne.
- Fundusz mieszany będzie oferowany szerszej grupie klientów przez konsorcjum biur maklerskich. Fundusz papierów dłużnych zostanie zaoferowany bezpośrednio klientom Skarbca - mówi Andrzej Dorosz.
Nęcą nieruchomości
Dwa produkty przygotowuje też CA IB TFI. Ewa Madej, dyrektor departamentu marketingu i sprzedaży CA IB TFI, mówi, że jednym z nich będzie fundusz nieruchomości (komercyjnych). Zostanie skierowany głównie do klientów banku BPH PBK oraz instytucjonalnych. Drugi fundusz jest bezpośrednio skierowany do klientów, którzy chcą uniknąć podatku. Będzie to bezpieczny fundusz z niewielką liczbą akcji w portfelu.
- Myślimy, że z funduszu nieruchomości skorzysta część klientów Pro Lokaty - uważa Ewa Madej.
O swoich planach nie chce mówić Pioneer Pekao TFI ani ING TFI. Ten ostatni czeka na decyzje KPWiG. Można więc spodziewać się jesiennej oferty.
Rozwiązania podatkowe
Na przełomie listopada i grudnia rozpocznie się sprzedaż certyfikatów funduszu mieszanego KB Kapitał Plus. Gwarantuje on inwestorom zysk.
- Jest szansa, że będzie to fundusz antypodatkowy. Wszystko zależy od zasad opodatkowania dochodów z inwestycji kapitałowych w kolejnych latach - twierdzi Piotr Habiera, prezes TFI Kredyt Banku.
DWS TFI także przygotowuje produkty "bezpieczne od podatku".
- Będzie to fundusz mieszany lub zamknięty. Oprócz części dłużnej będzie posiadał akcje. Ich udział będzie zmienny - od 0 do 40 proc. Myślimy też nad dalszym losem funduszu mieszanego, którego żywot nie kończy się w grudniu, jak większości funduszy chroniących przed podatkiem - mówi Jan Mieczkowski, prezes DWS TFI.