Karuzela kadrowa nie zwalnia. Ważne zmiany we władzach trzech dużych spółek
Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) kontynuuje przygotowania do wymiany zarządów największych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. O zmianach w składach swoich rad nadzorczych poinformowały w czwartek trzy spółki energetyczne - Tauron, PGE i Orlen. Kolejnym krokiem najprawdopodobniej będzie wymiana zarządów, która nastąpi w najbliższych dniach na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Ze stanowiskiem może pożegnać się m.in. prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Zmiany w składach rad nadzorczych najpewniej są zapowiedzią wymiany zarządów spółek.
Tauron poinformował o odwołaniu ze składu rady nadzorczej czterech osób. Funkcje stracili: Dariusz Hryniów, Ryszard Madziara, Piotr Tutak i Marcin Wawrzyniak. Do RN Taurona zostali powołani: Natalia Klima-Piotrowska, Katarzyna Masłowska, Karolina Mucha-Kuś oraz Sławomir Smyczek.
W strukturze akcjonariatu Tauron Polska Energia Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów. Zgodnie ze statutem spółki, Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania połowy członków rady nadzorczej po warunkiem, że posiada ponad 25 proc. ogółu głosów na walnym zgromadzeniu. W przypadku tej spółki nie trzeba zwoływać walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA), aby dokonać zmian w zarządzie.
Także Polska Grupa Energetyczna (PGE) przekazała informację o zmianie w radzie nadzorczej. "PGE informuje, iż do Spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych (reprezentującego Skarb Państwa) o powołaniu pana Michała Domagały do składu Rady Nadzorczej Spółki z dniem 25 stycznia 2024 r." - czytamy w giełdowym komunikacie.
W czwartek, 25 stycznia, o zmianach kadrowych w RN poinformował też Orlen. "ORLEN SA informuje, że 25 stycznia 2024 roku minister aktywów państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa (...) powołał z dniem dzisiejszym Wojciecha Popiołka do składu Rady Nadzorczej ORLEN SA." - brzmi fragment giełdowego komunikatu.
Dodajmy, że spodziewane zmiany kadrowe w dużych spółkach z wiodącym udziałem Skarbu Państwa mogą nastąpić podczas walnych zgromadzeń akcjonariuszy.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej ma odbyć się już 31 stycznia. NWZA Orlenu zaplanowane jest na 6 lutego.
Wiadomo też, że 30 stycznia ma się odbyć zgromadzenie akcjonariuszy Enei - innej energetycznej spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa.
Spółki z udziałem Skarbu Państwa wciąż stanowią istotną część polskiej gospodarki - ze względu na wielkość niektórych podmiotów i ich znaczenie choćby dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Jak informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, pod nadzorem MAP znajduje się 135 spółek, a średni udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym tych podmiotów przekracza 54 proc. Dodajmy, że część spółek jest notowana na warszawskiej giełdzie.
Zainteresowanie budzą także ew. zmiany w zarządach banków, w których wiodące udziały posiada państwa. Obecny prezes zarządu Pekao SA Leszek Skiba już publicznie oświadczał, że spodziewa się odwołania. W przypadku tego banku na razie data walnego zgromadzenia nie jest znana.
Nowa władza najpewniej nie zapomni o banku PKO BP (prezesem jest Dariusz Szwed). W tej instytucji zmiany mogą nastąpić 2 lutego.
***