KGHM będzie współpracował z australijską grupą górniczą South32
KGHM będzie kontynuować z nowym partnerem, australijską grupą górniczą South32, działania rozwojowe w Sierra Gorda - podał KGHM w komunikacie prasowym.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
South32 zamknął transakcję kupna udziałów w chilijskiej kopalni od Sumitomo Metal Mining oraz Sumitomo Corporation.
"Sierra Gorda to wymagający i jednocześnie bardzo satysfakcjonujący projekt. Wkładamy wiele wysiłku i uwagi, żeby odwracać wieloletni trend i osiągnąć pożądany efekt. Jednak wyniki kopalni po 3 latach naszej intensywnej pracy nad projektem są imponujące. Po raz pierwszy z zagranicy do Polski trafiły pozytywne przepływy pieniężne. Osiągnęliśmy to dzięki zmianie sposobu zarządzania i konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań naprawczych. Z nowym partnerem będziemy kontynuować działania rozwojowe i w efekcie zwiększające wartość aktywa" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes KGHM Marcin Chludziński.
W październiku 2021 roku podawano, że South32 kupi od Sumitomo 45 proc. udziałów w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Kwota 1,55 mld USD miała zostać zapłacona w dniu zawarcia transakcji, a dodatkowe 500 mln USD miało być uzależnione od kształtowania się cen miedzi i płatne w ciągu czterech lat.
South32, nowy partner w Sierra Gorda, to globalnie zdywersyfikowana firma wydobywcza i metalurgiczna z siedzibą w Perth w Australii. Dysponuje zróżnicowanym portfelem projektów górniczych, posiada zakłady produkcyjne w Australii, Afryce Południowej i Ameryce Południowej. Firma wytwarza m.in. aluminium, węgiel hutniczy, mangan, nikiel, srebro, ołów i cynk.
South32 jest notowana na australijskiej giełdzie papierów wartościowych.
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w styczniu 2022 r. wyniosła 59 tys. ton, co stanowi wzrost rdr o 28 proc. Produkcja miedzi płatnej wyniosła z kolei 67,4 tys. ton i była wyższa rdr o 9 proc. - podała grupa w komunikacie dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.
Jak podano, w każdym z segmentów grupy KGHM odnotowany został wzrost sprzedaży miedzi na tle sprzedaży ze stycznia 2021 roku.
"Produkcja wszystkich podstawowych metali kształtowała się powyżej założeń budżetu grupy kapitałowej na styczeń 2022 roku, natomiast w porównaniu do stycznia 2021 roku zanotowano wzrost w grupie kapitałowej w zakresie produkcji miedzi (+9 proc.), srebra (+4 proc.) oraz metali szlachetnych (+41 proc.), przy spadku produkcji molibdenu" - napisano w komunikacie.
Produkcja miedzi elektrolitycznej w KGHM Polska Miedź wyniosła w styczniu 52,8 tys. ton (wzrost o 5 proc. rdr). Jak podano, wzrost produkcji katod wynika z wyższej dyspozycyjności ciągów technologicznych.
Produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda (55 proc. udziałów) wyniosła w styczniu 7,7 tys. ton i była wyższa o 26 proc. rdr. Wzrost determinowany był wyższym wolumenem przerobionej rudy, wyższym uzyskiem metalu oraz wyższą zawartością miedzi w eksploatowanej rudzie.
Produkcja w KGHM International wyniosła 6,9 tys. ton, co oznacza wzrost o 25 proc. rdr, głównie z powodu wyższej o 1,6 tys. ton produkcji w kopalni Robinson z uwagi na wyższą zawartość miedzi w rudzie oraz wyższy uzysk.
Produkcja srebra płatnego wyniosła 122,3 ton, tj. o 4 proc. więcej rdr. Sprzedaż srebra wyniosła 133,8 tony i była wyższa o 63 proc. rdr.
Produkcja TPM wyniosła 15,2 tys. troz, co oznacza wzrost o 41 proc. rdr. Sprzedaż TPM wyniosła 11,9 tys. troz i była niższa o 3 proc. rdr.
Produkcja molibdenu wyniosła 0,3 mln funtów, czyli 50 proc. mniej niż w styczniu 2021 roku. Sprzedaż molibdenu wyniosła 0,5 mln funtów i była niższa o 17 proc. rdr.