KGHM chce kupić złoża rud uranu dla elektrowni jądrowej
- KGHM chce kupić dla polskiej elektrowni jądrowej złoża rud uranu w jednym z krajów, w których występują najliczniej - Kanadzie, Australii, Kazachstanie czy Namibii - poinformował na sejmowej komisji ds. energetyki dyrektor z KGHM Maciej Koński.
- KGHM (...) w ramach spółek wchodzących w skład konsorcjum zajmującego się energetyką jądrową upatruje swoją rolę również jako spółka, która będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo surowcowe w zakresie dostaw rud uranu. Dlatego prowadzimy badania nad możliwością pozyskania złóż rud uranu na świecie. W szczególności te badania koncentrujemy wokół krajów, gdzie te złoża występują najliczniej - czyli Kanada, Australia, Kazachstan i Namibia - powiedział Koński na posiedzeniu sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. energetyki. Jak wyjaśnił, spółka prowadzi badania pod kątem zaopatrywania planowanej w Polsce elektrowni jądrowej.
Pod koniec września PGE oraz Tauron, Enea i KGHM parafowały umowę ws. udziału w programie jądrowym. Umowa przewiduje, że PGE sprzeda 30 proc. udziałów w PGE EJ1, a Tauron, Enea i KGHM kupią po 10 proc. Umowa ma stać się wiążąca w przypadku przyjęcia przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i uzyskania zgody UOKiK.
PPEJ został przyjęty przez rząd 28 stycznia. Umowa czeka jeszcze na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
PPEJ przewiduje uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 r. Przewiduje ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla pierwszej siłowni do końca 2016 r., budowa pierwszego bloku miałaby się zacząć w 2019 r.
Na drugą połowę przyszłej dekady przewidziano kontynuację budowy dalszych bloków pierwszej elektrowni (która - w zależności od technologii - ma mieć 2-3 bloki) oraz rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni, tak by była ukończona w 2035 r.
Komentarz DM BZWBK : Z uszczuplonym poziomem zapasów, płaskiej dynamice wolumenu produkcji oraz stabilnym (wysokim) poziomem kosztów założenia na
rok 2014 opierają się w pełni na denominowanych w złotówce cenach metali. Proszę pamiętać, że konsensus rynkowy na 2014 r. wynika z rocznych średnich na poziomie 7,000 USD/t dla miedzi oraz 20 USD/troz dla srebra. Niska jednocyfrowa zmiana cen metali może zwiększyć wynik netto spółki o
100 mln zł w 2014r. i jest to scenariusz, który w naszej ocenie może zmaterializować się w ciągu jednego miesiąca. Proszę mieć na uwadze, że brak wstępnego zatwierdzenia budżetu na rok 2014 stanowić może potwierdzenie niższego od oczekiwań wyniku netto. Uważamy, że istnieje
prawdopodobieństwo jedynie niewielkiego wzrostu wyników powyżej naszych oczekiwań.
Paweł Puchalski, CFA