KGHM ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi
KGHM Polska Miedź ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi oraz przed zawieraniem fikcyjnych umów inwestycyjnych. Chodzi o zakup metali szlachetnych.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Jak podała we wtorek spółka może być to próba wyłudzenia oszczędności lub danych osobowych.
We wtorkowym komunikacie poinformowano, że spółka nie prowadzi aktualnie żadnego programu inwestycji w złoto, srebro czy miedź, skierowanego do klientów detalicznych i inwestorów indywidualnych.
"Nie rozsyłamy również informacji z załącznikami i z umowami inwestycyjnymi do klientów indywidualnych. Apelujemy o ostrożność i nieotwieranie maili oraz linków z podejrzanymi treściami i adresami internetowymi" - podała spółka.
W komunikacie dodano, że wszelkie informacje na temat działalności KGHM można znaleźć na oficjalnej witrynie firmowej.
"W związku z próbami podszywania się pod KGHM wszczęliśmy już odpowiednie procedury bezpieczeństwa oraz zgłosiliśmy sprawę do instytucji, które zajmują się ściganiem tego typu przestępstw" - podkreśliła spółka.
Poprzedni tydzień na rynku złota zakończył się sporą zwyżką - i była to już druga z kolei tygodniowa zwyżka na rynku tego kruszcu. Niemniej, nie była ona na tyle duża, aby cały tydzień zakończył się na rynku złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję - w piątek zamknięcie ukształtowało się nieco niżej, w okolicach 1795 USD za uncję. Obecnie złoto po raz kolejny walczy o przebicie poziomu 1800 USD za uncję - i ma do tego sprzyjające warunki, biorąc pod uwagę osłabienie amerykańskiego dolara. Ponadto, wielu inwestorów bierze pod uwagę obecną wysoką inflację w wielu miejscach na świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych - a to skłania ich do posiadania złota w swoich portfelach inwestycyjnych.
Jednak, nawet biorąc pod uwagę pewne sprzyjające zwyżkom cen złota aspekty fundamentalne, warto mieć na uwadze to, że na razie przyczyną zwyżek są w dużym stopniu działania spekulacyjne. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że polityka monetarna prowadzona przez większość banków centralnych świata, zmierzająca ku podnoszeniu stóp procentowych i tłamszeniu inflacji, nie sprzyja wzrostom cen złota w średnioterminowej perspektywie.
Dorota Sierakowska Analityk surowcowy DM BOŚ