KGHM zrezygnował z węgla. Sierra Gorda w Chile zasilana wyłącznie energią z OZE

Jak poinformował KGHM, należąca do spółki chilijska kopalnia miedzi Sierra Gorda działa już wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Jest ona dostarczana z powstającej elektrowni fotowoltaicznej zlokalizowanej w rejonie Antofagasta.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

KGHM poinformował, że od początku stycznia do kopalni Sierra Gorda dostarczana jest wyłącznie energia pochodząca z energii wiatrowej, słonecznej, hydroelektrycznej i systemów gromadzenia energii. Jak podano, w ciągu dnia kopalnia zasilana jest energią elektryczną z OZE, natomiast nocą z największego w Ameryce Łacińskiej magazynu energii, który jest częścią zasobów AES Andes.

Reklama

"Nie słowa, tylko czyny sprawiają, że KGHM jest światowym liderem w branży wydobywczej. Transformacja energetyczna to dla nas już nie tylko wielka szansa, ale realne działania" - podkreślił prezes KGHM Tomasz Zdzikot, cytowany w przesłanej informacji.

KGHM stawia na zieloną energię

Wiceprezes ds. aktywów zagranicznych KGHM Mirosław Kidoń wskazał, że wykorzystanie zielonej energii w działalności Sierra Gorda to zakończenie trwającego dwa lata procesu, w którym kopalnia przechodziła od zużycia węgla do czystej energii.

"Od początku istnienia kopalnia wdrożyła szereg innowacji, jak choćby wykorzystywanie 100 proc. wody morskiej w procesach wydobywczych. Ambitne cele przełożyliśmy na rzeczywistość" - stwierdził.

Spółka podkreśliła, że zielone zasilanie to jeden z celów strategicznych Sierra Gorda. Ta zmiana - jak podano - oznacza zatrzymanie emisji miliona ton CO2. Kopalnia Sierra Gorda podpisała długoterminową umowę na zakup energii elektrycznej z firmą zewnętrzną. Zużycie energii w 2023 r. jest szacowane na ok. 1310 GWh.

Chilijska kopalnia głównym aktywem KGHM

Jak podała spółka w komunikacie, Sierra Gorda jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM.

W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań, jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce Łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie - podał KGHM.

Jak dodano, kopalnia wspiera także pracowników i mieszkańców regionu. Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. W firmie funkcjonuje program szkoleniowy Sierra Gorda SCM Community Trainee, w ramach którego mieszkańcy miejscowości Sierra Gorda bez doświadczenia zdobywają przygotowanie do pracy w górnictwie i w wielu przypadkach zatrudnienie w lokalnej kopalni - podała spółka.

KGHM podkreślił, że dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym zaktualizował dotychczasowe cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy, piąty element - energię.


KGHM o neutralności klimatycznej

W KGHM od 2021 r. obowiązuje polityka klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30 proc. względem roku bazowego 2020 - zaznaczono w komunikacie.

Do 2030 r. celem KGHM jest oparcie się w 50 proc. na własnej energii elektrycznej. Obecnie spółka prowadzi w Polsce 10 projektów fotowoltaicznych. W komunikacie przypomniano, że w ubiegłym roku koncern złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowej spółki obejmują również morską energetykę wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

KGHM

118,5000 +1,5000 1,28% akt.: 29.03.2023, 17:51
  • Otwarcie 117,9000
  • Max 118,6500
  • Min 115,9000
  • Kurs odniesienia 117,0000
  • Suma wolumenu 567 347
  • Suma obrotów 66 774 263,10
  • Widełki dolne 106,1500
  • Widełki górne 129,6500
Zobacz również: BOGDANKA BOGDANKA COALENERG
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KGHM Polska Miedź SA | kopalnia miedzi | Sierra Gorda | Chile

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »