KNF bada sprawę Bogdanki

Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza, czy nie doszło do wykorzystania informacji poufnej w związku z zamiarem przejęcia Bogdanki - poinformował PAP Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

- Standardowo sprawdzamy, czy nie doszło do wykorzystania w obrocie giełdowym informacji poufnej w związku z zamiarem przejęcia Bogdanki - zapowiedział Dajnowicz.

W poniedziałek biuro prasowe KNF informowało też, że Enea nie manipulowała kursem akcji Bogdanki wypowiadając jej długoterminową umowę, a później ogłaszając wezwanie na akcje.

- Nie jest to manipulacja akcjami, o której mowa w artykule 39 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - mówił PAP Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF.

W poniedziałek Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się do Komisji Nadzoru Finansowego o zweryfikowanie, czy nie doszło do manipulacji akcjami Bogdanki, a także do ujawnienia, bądź wykorzystania informacji poufnej, a tym samym czy nie doszło do naruszenia odpowiednio art. 39 oraz art. 156 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Reklama

Enea ogłosiła w poniedziałek wezwanie na kupno 21.962.189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57 proc. głosów na WZA spółki. Cena wynosi 67,39 zł za papier, 29 proc. powyżej kursu z piątkowego zamknięcia.

Pod koniec sierpnia tego roku Enea Wytwarzanie wypowiedziała Bogdance długoterminową umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Enea informowała wówczas, że umowa została wypowiedziana z uwagi na brak porozumienia między stronami co do cen węgla na rok 2016 oraz niekorzystne warunki umowy wieloletniej.

Ta informacja spowodowała przecenę papierów Bogdanki - kurs spółki zanurkował wówczas do historycznych minimów, choć potem stopniowo odrobił straty. Część rynku ocenia, że Enea celowo zdołowała kurs Bogdanki, wypowiadając długoterminową umowę.

Prezes Enei Krzysztof Zamasz poinformował w poniedziałek PAP, że decyzja o wypowiedzeniu umowy handlowej z Bogdanką była konieczna z punktu widzenia biznesowego i nie można tego łączyć z ogłoszeniem wezwania.

_ _ _ _ _ _

Benczmark dla węgla koksującego na 89 USD: t

Koncern Nippon Steel & Sumitomo Metal Corp. ustalił z australijskimi kopalniami cenę dla węgla koksującego w IV kwartale tego roku na poziomie 89 USD/t. W III kwartale tego roku cena benczmarkowa węgla koksującego wynosiła 93 USD/t, a kwartał wcześniej 109,5 USD/t.

Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej pod koniec sierpnia spodziewali się podobnych cen benczmarkowych kwartał do kwartału. Ich zdaniem w przyszłym roku ceny węgla koksowego powinny być nieco wyższe, a benczmark może wzrosnąć co najmniej do 98 USD/t.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: malwersacje | ceny węgla | sprawy | GK Lubelski Węgiel Bogdanka SA | enea | KNF | GPW | dajnowicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »