Kolejny covid straszy w Chinach

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie prawdopodobnie rozpocznie się od mocnych spadków w ślad za zniżkującymi rynkami zachodniej Europy i Azji. Inwestorzy obawiają się wpływu rozprzestrzeniającego się COVID-19 w Chinach na globalną gospodarkę.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Fala obawa o kolejny locdown w Chinach

 Nowy tydzień na rynkach akcji rozpoczyna się utrzymaniem minorowych nastrojów wśród inwestorów. Nikkei225 w poniedziałek rano zamyka się w okolicy blisko -2 proc., a Shanghai Composite Index traci powyżej 3 proc.

"Jest to konsekwencja obaw o wpływ obecnego lockdownu na gospodarkę Państwa Środka. W takim otoczeniu zakładamy negatywne otwarcie handlu w Warszawie" - napisano w porannym raporcie BM BNP Paribas Polska.

Reklama

"Tydzień rozpocznie się niemal na pewno od głębokich spadków, Europa będzie gonić w ruchu w dół USA i Azję, gdzie na chińskich giełdach widzimy nawet trzyprocentowe przeceny. Zamiast jakichkolwiek nadziei na szybką normalizację sytuacji w Szanghaju mamy falę obaw o lockdowny w Pekinie, gdzie obywatele masowo wykupują żywność.

Fed nie pomaga

W kontekście wojny w Ukrainie i wciąż zaostrzanego stanowiska Fed rozlanie się COVID na kolejne chińskie prowincje i dalsza realizacja polityki "zero tolerancji" byłaby zapewne gwoździem do trumny nadziei na utrzymanie globalnego wzrostu w tym roku w okolicach 3,5 proc. - rewizje oczekiwań co do Państwa Środka są kwestią czasu" - dodał dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego Kamil Cisowski w porannym raporcie DI Xelion.

Ceny ropy na giełdach paliw mocno zniżkują w trakcie poniedziałkowej sesji z powodu obaw, że rozprzestrzenianie się epidemii Cocid-19 w Chinach zaważy negatywnie na globalnym popycie na paliwa.

"W tym tygodniu kalendarz danych makro skupi się przede wszystkim na wstępnych szacunkach kwietniowej inflacji w krajach strefy euro oraz w Polsce. Pierwsze szacunki opublikowane zostaną w czwartek w Niemczech. W poprzednim miesiącu widoczny był wyraźny wzrost cen zarówno w ujęciu rocznym (7,6 proc.) jak i miesięcznym (2,5 proc.)" - napisali analitycy BM BNP Paribas Polska.

Negatywny wpływ popytu na paliwa

Z danych makro inwestorzy poznają też podaż pieniądza M3 w Polsce (w poniedziałek), dane o PKB za pierwszy kwartał w Stanach Zjednoczonych (czwartek) oraz o wydatkach osobistych Amerykanów (piątek).

"Z perspektywy technicznej kluczowa w tym tygodniu będzie udana obrona marcowych dołków S&P500, w czym ogromną pomocą byłoby z pewnością nawet lekkie odbicie rynku długu.

 Impuls musi przyjść jednak z wyników amerykańskich spółek, szczególnie ważne dla stabilizacji nastrojów wydają się raporty Microsoft i Google, które poznamy we wtorek po sesji" - napisał Kamil Cisowski z DI Xelion.

KOSPI

2 523,55 -3,94 -0,16% akt.: 17.01.2025, 07:34
  • Otwarcie 2 522,83
  • Max 2 528,48
  • Min 2 513,84
  • Wartość odniesienia 2 527,49
  • Godziny otwarcia 01:00 - 07:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35

Czytaj również: Turcja zorganizuje Rosjanom wakacje. Nawet 3 mln turystów w 2022 roku



 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | Szanghaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »