Reklama

Komunikat Komsji Nadzoru Finansowego w sprawie spółki Platynowe Inwestycje

Komisja Nadzoru Finansowego zażądała we wtorek od Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zawieszenia na miesiąc obrotu akcjami spółki Platynowe Inwestycje - podała komisja. KNF podejrzewa, że kapitał Platynowych Inwestycji został bezpodstawnie podwyższony 118-krotnie.

KNF w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu przypomniała, że zaskarżyła decyzje sądu rejonowego, który 19 października zatwierdził zmiany w statucie spółki Platynowe Inwestycje SA, zakładające podwyższenie kapitału, ustalone przez walne zgromadzenie 25 września br.

Reklama

Podwyższenie to, informuje KNF, nastąpiło "o kwotę 110.000.000 zł poprzez emisję 220.000.000 akcji zwykłych imiennych serii F o wartości nominalnej 0,50 zł w trybie subskrypcji prywatnej skierowanej wyłącznie do spółki Słoneczne Inwestycje Sp. z o.o.". W efekcie biegły wycenił 100 proc. udziałów w spółce Srebrne Inwestycje Sp. z o.o. na kwotę 267.285.800 zł.

"W ocenie Komisji Nadzoru Finansowego wycena wartości przedmiotowego aportu budzi istotne wątpliwości i powinna zostać poddana weryfikacji" - głosi komunikat KNF.

"KNF zwraca uwagę, że e sprawozdania finansowego spółki Srebrne Inwestycje Sp. z o.o., wynika, że jej aktywami jest w zasadzie wyłącznie 100 proc. udziałów spółki Srebrne Inwestycje 2 Sp. z o.o. Aktywami natomiast spółki Srebrne Inwestycje 2 Sp. z o.o. są w zasadzie wyłącznie obligacje imienne serii A wyemitowane przez spółkę Słoneczne Inwestycje Sp. z o.o. o wartości nominalnej 200.000.000 zł." - czytamy w komunikacie.

Oznacza to więc, że "jedynym majątkiem wnoszonym przedmiotowym aportem do spółki Platynowe Inwestycje jest dług wnoszącego ten aport, tj. obligacje spółki Słoneczne Inwestycje Sp. z o.o.".

"Wzajemne relacje i powiązania między wskazanymi wyżej spółkami, jak również przyjęte założenia powyższej prognozy finansowej wywołują uzasadnione podejrzenie, że wartości wykreowane w kapitale zakładowym wskazanych wyżej spółek w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistej wartości majątków tych spółek. Tym samym uzasadnione jest podejrzenie, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki Platynowe Inwestycje SA opiera się na składnikach majątkowych o znacznie zawyżonej wartości" - zaznacza KNF w komunikacie.

Komisja prowadzi jednocześnie postępowanie, które "ma na celu ustalenie zasadności utrzymywania w obrocie akcji spółki, której kapitał zakładowy został podwyższony ponad 118-krotnie, w kwestionowany przez Komisję, w opisany powyżej sposób".

Stąd "w dniu 3 listopada 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego zażądała od Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA zawieszenia obrotu akcjami spółki Platynowe Inwestycje na okres od dnia 3 listopada 2015 r. do końca dnia 3 grudnia 2015 roku".

"Komisja Nadzoru Finansowego sprzeciwia się aprobowaniu opisanej powyżej praktyki i uznaje ją za niedopuszczalną i szkodzącą interesowi rynku kapitałowego w Polsce. Z tego względu, w ocenie Komisji, podjęcie powyższych środków prawnych na obecnym etapie należy uznać za uzasadnione" - głosi również komunikat KNF.

Spółka Platynowe Inwestycje nazywała się kiedyś AD. Drągowski i zajmowała się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Od lipca br. funkcjonuje pod obecna nazwą. Związane jest to ze zmianą profilu na inwestycyjny oraz z faktem, że 55,85 proc. głosów ma spółka Słoneczne Inwestycje.

PLATYNOWE INWESTYCJE: Stanowisko emitenta w sprawie nieuzasadnionego zdaniem spółki zawieszenia notowań

Zarząd Emitenta w związku z Uchwałą Nr 1103/2015 Zarządu GPW z dnia 3 listopada 2015 roku, dużym zainteresowaniem mediów oraz inwestorów, stoi na stanowisku, że sankcja w postaci zawieszenia obrotu jego akcjami na maksymalny dopuszczalny prawem okres jednego miesiąca, tj. do dnia 3 grudnia 2015 roku jest nieuzasadniona, sroga, przykra i krzywdząca dla Emitenta oraz innych uczestników rynku kapitałowego, w tym w szczególności dla inwestorów indywidualnych.

Skierowane przez KNF do Zarządu GPW żądanie zawieszenia obrotu akcjami Emitenta w trybie art. 20 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi naraża Emitenta jako spółkę publiczną na utratę zaufania.

Przepis § 30 ust. 2 Regulaminu GPW nakłada z kolei na Zarząd GPW obowiązek podjęcia uchwały o zawieszeniu obrotu akcjami, w sytuacji kiedy KNF wystosuje przedmiotowe żądanie. W konsekwencji Zarząd GPW nie mógł postąpić inaczej i był zmuszony podjąć uchwałę o zawieszeniu obrotu akcjami Emitenta.

Wprowadza to niestety złowieszczy precedens przeczący fundamentalnym zasadom demokratycznego państwa prawa. Polega on na strofowaniu przez KNF uprawnionych działań sądu rejestrowego opartych o właściwe przepisy, z którymi KNF merytorycznie się nie zgadza i poddaje je w wątpliwość.

Dla porządku Zarząd Emitenta przypomina, że w obowiązującym systemie prawnym poglądy prawne KNF nie stanowią źródła prawa i nie są formalnie wiążące ani dla sądów powszechnych, ani dla GPW.

W komunikacie z dnia 3 listopada 2015 roku zatytułowanym "Działania KNF w sprawie spółki Platynowe Inwestycje" KNF kwestionuje skuteczność ostatniego podwyższenia kapitału zakładowego Emitenta Emitent o zamiarach i wszystkich wymaganych prawem aspektach ostatniego podwyższenia kapitału zakładowego informował w sposób wysoce transparentny.

Przedmiotowe kroki KNF są zaskakujące, nieuprawnione, bezpodstawne i zdaniem Zarządu Emitenta nie zasługują na uwzględnienie w postępowaniu sądowym, do którego Przewodniczący KNF zgodnie z treścią powołanego komunikatu przystąpił.

Zarząd Emitenta uważa, że postanowienie Referendarza Sądowego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 19 października 2015 roku dotyczące wpisu zmian w Statucie Emitenta m.in. dotyczących ostatniego podwyższenia kapitału zakładowego Emitenta było prawnie uzasadnione i merytorycznie słuszne.

Respektując w pełni ustawowe uprawnienia nadzorcze Przewodniczącego KNF - nie uprzedzając przy tym ewentualnego rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego w Warszawie XX Wydziału Gospodarczego w sprawie zaskarżenia uchwały nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Emitenta z dnia 25 września 2015 roku - Zarząd Emitenta wierzy w pomyślne dla Emitenta zakończenie tego sporu sądowego. Wg stanu na dzień 3 listopada 2015 roku Emitent nie otrzymał jeszcze żadnego pisma procesowego w rzeczonej sprawie.

Zarząd Emitenta sprzeciwia się też słuszności wszczętego w dniu 30 października 2015 roku przez KNF postępowania administracyjnego w przedmiocie żądania od Zarządu GPW wykluczenia z obrotu akcji Emitenta. Postępowanie to uważa za pozbawione elementarnej racjonalności i za naruszające materialne interesy samego Emitenta, GPW, jak i inwestorów.

Sprawdź bieżące notowania Platynowych Inwestycji na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »