Konto OFE zwiększyło się o 4 tys. zł

Przy wyborze OFE lub przy jego ewentualnej zamianie, pomocny jest ranking i kryterium hipotetycznej wartości konta emerytalnego.

Założyliśmy, że w okresie (od końca sierpnia 1999 roku do końca grudnia 2010 r.), w którym działały wszystkie OFE, jakie są obecne dziś na rynku, na rachunek w każdym funduszu wpływało co miesiąc 100 PLN indeksowane miesięczną zmianą wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Uwzględnione zostały również pobierane przez fundusze opłaty dystrybucyjne. Od początku 2010 r. opłaty te zostały zmniejszone do bardzo zbliżonego poziomu i wynoszą obecnie od 3,4 proc. do 3,5 proc. Czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na hipotetyczną wysokość konta są jednak wyniki inwestycyjne wypracowywane przez zarządzających.

Reklama

Ogólnie, w badanym okresie, na rachunek w każdym z OFE wpłynęło 137 składek, co daje kwotę w wysokości 19,4 tys. PLN. Każda z wpłat została przeliczona na jednostki rozrachunkowe według ich wartości na ostatni dzień każdego miesiąca.

Iloczyn z liczby jednostek, jaką uczestnik zgromadził w całym okresie inwestycji oraz wyceny jednostki rozrachunkowej na ostatni dzień grudnia 2010 roku dał nam ostateczną wartość hipotetycznego konta dla poszczególnych funduszy emerytalnych.

W grudniu w czołówce zestawienia uwzględniającego stan hipotetycznego konta w OFE zaszło kilka istotnych zmian. Na miejsce lidera wskoczył ING OFE, a na drugiej pozycji znalazł się trzeci najmniejszy pod względem zarządzanych aktywów fundusz, tj. Pekao OFE.

Dodatkowo, z pierwszego miejsca na trzecie przemieścił się OFE Polsat. Według naszych wyliczeń hipotetyczny klient najlepszego OFE, na koniec grudnia 2010 roku zgromadził na swoim koncie prawie 29 tys. PLN, czyli o +9,6 tys. więcej niż wpłacił.

W przypadku dwóch kolejnych funduszy z czołówki, hipotetyczna wysokość środków na koniec roku wyniosła odpowiednio 28,6 tys. PLN oraz 28,5 tys. PLN. Z kolei najmniej pieniędzy znajduje się na hipotetycznym koncie w AEGON OFE tj. 27,5 tys. zł, czyli prawie o -785 PLN mniej niż średnia dla wszystkich otwartych funduszy emerytalnych. Niższą od średniej kwotę zgromadzili także klienci Aviva OFE, OFE WARTA, Nordea OFE, OFE Pocztylion oraz PKO BP Bankowy OFE.

Wszyscy na plusie

W ostatnim kwartale 2010 roku wszystkie otwarte fundusze emerytalne wykazały wzrost stanu hipotetycznego konta w stosunku do września. Jest to rezultat dodatnich wyników OFE, gdyż średnia stopa zwrotu wyniosła +2,4 proc. W czwartym kwartale 2010 r. główne indeksy warszawskiej giełdy, WIG oraz WIG20, zyskały odpowiednio +5,0 proc. oraz +4,9 proc. Indeks obligacji IROS zachowywał się w tym czasie neutralnie i zyskał jedynie +0,1 proc.

Porównując hipotetyczną wartość konta emerytalnego na koniec grudnia z danymi na koniec września, okazuje się, że największy wzrost, przekraczający +1,5 tys. PLN, zanotowali uczestnicy ING OFE. Po drugiej stronie znaleźli się natomiast klienci OFE Polsat, dla których kwartalny przyrost środków był najmniejszy i wyniósł zaledwie 890 PLN.

Ranking OFE wg wartości hipotetycznego konta

Zgodnie z naszymi wyliczeniami, przeciętny kapitał na hipotetycznym koncie wyniósł 28,2 tys. PLN. To o blisko +4,8 tys. PLN więcej w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2009. Oznacza to zatem rekordowy średnioroczny przyrost wartości hipotetycznego kapitału w dotychczasowej historii drugiego filara w Polsce.

Dla porównania rok wcześniej hipotetyczne konto emerytalne OFE zwiększyło swoją wartość średnio o +4 tys. PLN, a w latach wcześniejszych rosło średniorocznie o +2,1 tys. PLN. W ciągu całego roku najwięcej, tj. powyżej +5 tys. PLN, zyskali uczestnicy funduszu ING OFE. W czołówce znaleźli się również klienci OFE PZU "Złota Jesień" oraz Nordea OFE - po +4,9 tys. PLN.

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: kont
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »