KOV zaczyna wiercić w Brunei
Kulczyk Oil Ventures rozpoczęła prace wiertnicze przy odwiercie Uskok Lukut-1 w Brunei. To pierwszy odwiert KOV jako operatora Bloku L w ramach tej koncesji. Zgodnie z założonym harmonogramem, wiercenia mają potrwać ok. 40 dni. Natychmiast po zakończeniu wierceń Spółka chce rozpocząć prace nad kolejnym odwiertem na terenie Bloku L, Luba-1.
Uskok Lukut-1
LKU-1 to pierwszy odwiert wykonywany przez KOV ramach programu wierceń II etapu prac poszukiwawczych w Bloku L w Brunei. Jego lokalizacja została wybrana po dokładnej analizie wyników badań sejsmicznych 3D realizowanych przez spółkę w 2012 r. oraz ocen geologicznych i wcześniej pozyskanych danych. Odwiert znajduje się w strukturze tzw. "Potrójnego węzła", na przecięciu dwóch antyklin wzdłuż których rozciągają się potwierdzone złoża węglowodorów. Ze względu na warunki geologiczne i spodziewane wystąpienie nadciśnienia, wykorzystana zostanie technika wierceń z kontrolowanym ciśnieniem, tzw. MPD - Managed Pressure Drilling.
"Rozpoczęcie wierceń w Brunei to informacja, na którą czekaliśmy z niecierpliwością i którą poprzedziły miesiące przygotowań. Zaczynamy bardzo ważny etap projektu, którego zakończenie powie nam dużo o potencjale naszych azjatyckich aktywów" - powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich, Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zgodnie z raportem RPS z listopada 2012 roku*, zasoby perspektywiczne struktury "potrójnego węzła" zostały oszacowane w przedziale od 114 mln baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe) w kategorii High Estimate do 6 MMboe w kategorii Low Estimate oraz 27 MMboe w kategorii Best Estimate. Szacowane zasoby perspektywiczne dla tego złożna to 355 MMboe w kategorii High Estimate, 27 MMboe dla Low Estimate oraz 105 MMboe w kategorii Best Estimate.
KOV posiada 90 proc. udział w Bloku L poprzez dwie spółki zależne (100 proc.): Kulczyk Oil Brunei Limited, która ma 40 proc. udziałów i AED SEA, która posiada 50 proc. udziałów i jest operatorem bloku.
Blok L to poszukiwawczo-wydobywczy blok, zajmujący obszar około 1.123 km2, na który składają się tereny lądowe oraz tereny wód przybrzeżnych w Brunei. Pierwsze dwa odwierty poszukiwawcze - Lukut-1 oraz Lempuyang-1 - zostały wykonane przez KOV i jego partnerów w joint venture w 2010 r. w południowej części Bloku L. W obu odwiertach natrafiono na węglowodory. Lempuyang-1 uzyskał w testach przepływ gazu, ale został opuszczony wskutek problemów operacyjnych związanych z wysokim ciśnieniem na dnie odwiertu. Rejestry otworowe odwiertu Lukut-1wskazały na potencjalne strefy gazu, które do tej pory nie zostały przetestowane.
W czerwcu 2012 r. Spółka poinformowała o zakończeniu prac w terenie związanych z pozyskaniem 191,8 km2 danych sejsmicznych 3D, 16,2 km2 danych sejsmicznych 3D swatch oraz 14 km danych sejsmicznych 2D w Bloku L w Brunei. Projekt został przeprowadzony w sposób bezpieczny i bezwypadkowy. Pochłonął łącznie 2,5 mln roboczo-godzin, z udziałem średnio ok. 1 tys. osób. Pozyskane nowe informacje sejsmiczne, wraz z interpretacją zebranych przez Spółkę w 2009 r. ok. 350 km2 danych sejsmicznych 3D oraz z ocenami geologicznymi, umożliwiły określenie celów dla odwiertu LKU-1.
*Szacowane wielkości zasobów perspektywicznych podano bez uwzględnienia ryzyka i dla 90 proc. udziału netto KOV w obiekcie poszukiwawczym Uskok Lukut i Potrójnym Węźle. Powodzenie odwiertu w LKU-1 może znacząco ograniczyć to ryzyko.
O Kulczyk Oil
Kulczyk Oil to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei i Syrii oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie. Akcje zwykłe Kulczyk Oil są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (symbol KOV).
opr MZB