Krótka sprzedaż już w wakacje na GPW?
Transakcje tzw. krótkiej sprzedaży mogą pojawić się na GPW na początku wakacji tego roku - poinformował dziennikarzy prezes GPW Ludwik Sobolewski.
- Liczymy na to, że Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi zmiany w regulaminie giełdy i KDPW w przyszłym tygodniu. Potem będziemy jeszcze potrzebowali około dwóch miesięcy na wprowadzenie tego instrumentu - powiedział Sobolewski.
- Jeśli KNF zatwierdzi te zmiany, krótka sprzedaż na GPW może pojawić się na początku wakacji - dodał.
Prezes poinformował, że na początku krótką sprzedażą będą objęte papiery spółek z WIG 20 oraz kilkunastu innych firm.
Sobolewski poinformował, że do wprowadzenia krótkiej sprzedaży potrzebne będzie dostosowanie systemu transakcyjnego.
- Jestem przekonany, że wszystkim domom maklerskim będzie zależało na tym, by wprowadzić takie transakcje jak najszybciej - powiedział Sobolewski.
- Bardzo nam zależy na wprowadzeniu tego instrumentu. Krótka sprzedaż to instrument, który nie tylko jest grą pod spadki, on poprawia wiarygodność i wyceny papierów wartościowych notowanych na giełdzie - dodał.
Giełda Papierów Wartościowych liczy na powrót do rozmów z węgierskim OTP na temat dual listingu, jak tylko poprawi się sytuacja na Węgrzech - poinformował dziennikarzy prezes GPW Ludwik Sobolewski.
- Jak tylko sytuacja na Węgrzech poprawi się, wrócimy do rozmów z OTP na temat dual listingu - powiedział. OTP Bank to największy bank komercyjny na Węgrzech, działający w Europie Środkowej i Wschodniej. Bank ma ponad 1000 oddziałów i obsługuje ponad 10 milionów klientów w 8 krajach.
W tym roku na GPW mogą zadebiutować 1-2 spółki zagraniczne, w tym ukraiński Agroton - poinformował dziennikarzy prezes GPW Ludwik Sobolewski.
- Liczę na to, że w tym roku na giełdzie pojawią się 1-2 zagraniczne firmy, razem z ukraińskim Agrotonem - powiedział Sobolewski.
Dodał, że kolejną firmą zagraniczną na GPW mogłaby być bułgarska Sopharma.
Agroton Public Limited działa we wschodniej Ukrainie, przedmiotem jego działalności jest uprawa zbóż, głównie nasion słonecznika i pszenicy, a także przetwórstwo, magazynowanie i sprzedaż nasion zbóż, hodowla i sprzedaż zwierząt gospodarskich oraz produkcja artykułów spożywczych.
W 2009 roku Agroton miał 55,3 mln USD przychodów, 16,6 mln USD zysku operacyjnego oraz 5 mln USD zysku netto.