KSG Agro ma gwarancje od Euler Hermes
KSG Agro otrzymało gwarancje od Euler Hermes na 12 mln euro oraz gwarancje od duńskiej agencji Eksport Kredit Fonden (EKF) na 2 mln euro przy realizacji umów z Big Dutchman Pig Equipment GmbH - podała KSG Agro w komunikacie. Oznacza to, że nie zostały wykorzystane gwarancje od francuskiej agencji COFACE.
W wyniku przetargu spółka zależna od KSG Agro podpisała we wtorek dwie umowy z firmą Big Dutchman Pig Equipment GmbH. Na mocy tych umów firma Big Dutchman dostarczy wyposażenie zakładu hodowli trzody chlewnej oraz świnie. Wykonawcą technicznym zostanie polska firma Agricon.
"Zgodnie z umową, niemiecka firma dostarczy do KSG Agro sprzęt i inne elementy na potrzeby kompleksu trzody chlewnej w okresie od 16 do 24 miesięcy. Łączna wartość umowy wynosi 12 mln euro, z czego 85 proc. zostanie sfinansowane przez niemiecki bank Landesbank Baden-Wrttemberg w ramach gwarancji Euler Hermes Deutschland-AG" - napisano w komunikacie.
"Dostawa świń (...) o wartości ok. 2 mln euro, zostanie również sfinansowana przez bank niemiecki w ramach gwarancji EKF (Dania). List intencyjny dotyczący tej operacji został już podpisany" - dodano.
W środę spółka poinformowała, że oznacza to, iż nie zostanie wykorzystana opcja finansowania przez agencję COFACE.
W czerwcu KSG Agro poinformowała, że otrzymała gwarancje od francuskiej agencji COFACE na wartą 17,61 mln euro umowę z I-TEK, która miała dotyczyć nabycia m.in. wyposażenia kompleksu hodowli świń.
KSG Agro obniżył prognozę zysku netto w 2012 roku do 14,2 mln USD, z wyłączeniem
przyszłych nabyć i przejęć. Prognozy EBITDA i przychodów również zostały obniżone do
odpowiednio 25,0 mln USD i 53,8 mln USD (wcześniejsza prognoza zakładała w 2012 roku zysk
netto 31,8 mln USD, EBITDA 42,3 mln USD oraz przychody 66,7 mln USD).
KSG Agro planuje, że do 2015 roku sprzedaż pelletu będzie stanowić 30% skonsolidowanych
przychodów ze sprzedaży grupy. Dywersyfikacja działalności ma przyczynić się do utrzymania
płynności na odpowiednim poziomie przez cały rok obrotowy, co w konsekwencji pozwoli na
rozwiązywanie problemów sezonowości przepływów pieniężnych, które można przypisać do
spółek z sektora rolnego.